Kopogtatás nélkül, igencsak hirtelen köszöntött be a zimankó. Most kezdődik a meghűlések és a vírusos fertőzések fő szezonja, ezért mindenképpen legyen gondunk arra, hogy védekezzünk a téli fertőzések ellen!
December havába léptünk, készüljünk fel a meghűlés, influenza vírusai ellen, melyek sok esetben a gyomrot is megtámadják, ezzel is fokozva a beteg szenvedéseit. Lássuk, milyen módszerekkel akadályozhatjuk meg, hogy a környezetünkben keringő baktériumok eltalálhassák a szervezetünket, hogy ne rabolhassanak el annyi időt, energiát és erőt a mindennapjainkból!
* A kézmosás egyszerű, magától értetődő gesztusnak tűnik, mégis gyakran megfeledkezünk róla, milyen fontos, hogy rendszeresen és alaposan megtisztítsuk kezünket. Pedig ez az alapja mindenféle fertőzés megakadályozásának, illetve továbbterjedésének. Amikor beérünk a munkahelyünkre, illetve hazaérünk, s levettük a lábbelinket, első dolgunk legyen, hogy bő, meleg vízzel és szappannal mossuk meg a kezeinket.
Ezenfelül napközben több ízben is legyen gondunk rá, hogy kezet mossunk, ezzel óvhatjuk meg a környezetünkben élőket – főleg a gyerekeket, a várandós nőket és az időseket. Munkahelyen tanácsos folyékony szappant használni, mert így elkerülhetjük, hogy a hagyományos szappanon gyakorta megtelepedő vírusok a bőrünkön tapadjanak meg. Gondoljunk rá: egész nap mennyi kilincset, járműkapaszkodót, irodai telefont stb. fogunk meg, melyek mind-mind melegágyai a kórokozóknak. Ebben az időszakban különösen fontos, hogy mielőtt bárminemű élelmiszerhez nyúlnánk, avagy ennénk, hosszan és alaposan – különös tekintettel az ujjközökre és a körömágyakra – mossunk kezet.
* Kéz a száj elé! – hangzott már az óvodában az intés, amikor köhögtünk. Nos, tanácsos ezt felnőttként sem elfelejteni, mert ha zsebkendőbe tüsszögünk, krahácsolunk, jó eséllyel megóvjuk környezetünket az esetleges vírusainktól. Ha pedig egy munkahelyen mindenki tartja ezen íratlan szabályt, úgy sok – felesleges – konfliktustól kímélhetik meg egymást a kollégák.
* Kifeküdni természetesen még mindig a leghatékonyabb módszer minden nyavalyát, ám ezt nehéz betartani: várnak a munkahelyen, és sok esetben nincs mese, menni kell. De ha így is alakul, legalább ügyeljünk rá, hogy kerüljük a fizikai kontaktust. Ne fogjunk kezet, s a puszilkodást is hagyjuk későbbre – ne féljünk, nem lesz sértődés ilyesmiből: elegendő, ha pár szóban emlékeztetjük beszélgetőpartnerünket a vírusra.
* Amennyiben a nyavalya elért, igyunk sok folyadékot, szedjük a vitaminokat, lehetőség szerint minél többet pihenjünk, ha a pár napos ágynyugalom nem is adatik meg, igyekezzünk kerülni a megterhelő feladatokat, s a fent felsorolt egyszerű gesztusokat tartsuk fejben, mert így sokat tehetünk azért, hogy a járvány ne terjedjen.
Ilyenkor több ok van a borivásra
Tucatnyi olyan természetes fertőtlenítő ismert, amelyek télen is felturbózzák a szervezet immunrendszerét, így az sokkal könnyebben birkózik meg az esetleges mikroszkopikus behatolókkal. A legtöbb kórokozóölőt az alábbi élelmiszerek tartalmazzák:
* Piros szőlő, fekete áfonya és fekete ribizli (akár fagyasztva vagy befőttként is), illetve azok leve
* Kitűnő vér- és gyomortisztító, továbbá bacilusölő a savanyú téli alma
* Magas tannintartalma (ez a csersav egy fajtája) miatt kitűnő fertőzés-gátló a jóminőségű vörösbor, amiből ajánlott napi egy-két decinyi t elkortyolni
Illatos és a levegőt is tisztítja
Az illóolajok között több is akad, amely természetes antibakteriális hatású, s párolgása során tisztítja, csírátlanítja az adott helyiség levegőjét. Mellettük szól, hogy – ha csak nem allergiás rá – gyerekek szobájában is bevethetjük, s biztosak lehetünk abban, hogy csak természetes anyag kerül a levegőbe. A legcélszerűbb egyszerű vizes agyagpárologtatóba 4-5 csepp olajat cseppenteni, majd rátenni azt a fűtőtestre. A legjobb légtisztítók: * Citrom * Eukaliptusz * Boróka * Zsálya * Borsmenta * Levendula * Teafa * Ilang-ilang * Kakukkfű