Egyre jellemzőbb jelenség, hogy a karácsonyi ajándékvadász körutakon nem csak a rokonoknak, ismerősöknek szánt portéka kerül a kosárba. Sokan ugyanis előszeretettel vesznek maguknak ajándékokat, a saját pénzükből. A pszichológus szerint nincs ezzel baj, ha oda tudunk figyelni a másikra is.
Divat lett az önajándékozás – állítja egy brit felmérés, s a Bors villámkörképe alapján mindez a magyarokra is érvényes.
– Előfordult már, hogy másnak indultam karácsonyi meglepetésért, s végül nem tudtam ellenállni egy ajándéknak, amit aztán meg is vettem magamnak. Bevallom, idén eddig egy kávédarálóval és egy ékszerrel leptem meg magam az ünnep apropóján – árulja el Méry Emőke.
Az egyik hazai lakberendezési üzlet munkatársa, Holczhakker Balázs szerint hölgyvásárlóik harmada be is vallja, hogy rendszeresen hódol az önajándékozásnak.
– Olyan is előfordul, hogy valaki visszatér, s ugyanazt a terméket még egyszer megveszi, mert rájön, hogy egy olyan neki is kell – magyarázza Balázs. – Főként apróságokról van szó, mint például egy váza. Úgy tapasztaltam, legfeljebb 15 ezer forintot költenek az emberek a saját ajándékukra – teszi hozzá.
Szlobodnyik Csaba klinikai szakpszichológus szerint nincs baj az önajándékozással, ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a másikról sem:
– Míg gyerekként szinte minden ajándéknak örültünk, felnőttként tévedés azt várni, hogy kitalálják a gondolatainkat. Bizonyos vágyott dolgokra rá kell vezetni a másikat, vagy nekünk kell meglepnünk önmagunkat. Elengedhetetlen, hogy az ajándékon túl átérezzük az ajándékozó fontosságát, a jobb adni, mint kapni üzenetét – állítja a szakember.