Az állásban lévőknél előbb-utóbb eljön az az időszak, amikor úgy érzik, több fizetést ér a munkájuk. Amennyiben ez nem jut eszébe a főnöknek is, úgy a dolgozónak kell lépéseket tennie béremelése ügyében. De hogyan kérjünk emelést úgy, hogy azt meg is kapjuk?
Amikor megérlelődik valakiben, hogy több pénzt szeretne keresni vagy éppen úgy látja, hogy az általa végzett munka jóval többet ér, mint amit kap érte, előbb-utóbb eljut odáig, hogy elhatározza, fizetésemelést kér. Ennek a tárgyalásnak azonban okosan és felkészülten érdemes nekiállni, ha eredményt szeretnénk elérni. Aki hirtelen ötlettől vezérelve, rosszabb esetben dühödten töri rá főnökére az ajtót ezzel a kéréssel, nem sok sikerre számíthat. Összeszedtünk néhány tippet, ami segíthet a bértárgyalások közben.
Időzítés
Aki régóta dolgozik ugyanazon a helyen, abban feltehetőleg megbíznak, így időről időre egyre több munkát bíznak rá. Aki fizetésemelést szeretne, annak ajánlott megvárnia a következő alkalmat, mikor egy újabb feladat elé állítják. Amennyiben már előre látja, hogy ezt is sikerrel fogja majd végrehajtani, úgy a befejezésnél álljon elő a főnökénél a fizetésemelési kérésével.
Egy nehéz nap után
Akiknek minden napja ugyanúgy telik, nem kapnak külön feladatokat vagy pluszmunkákat, nekik is van lehetőségük kivárni a megfelelő alkalmat. Minden munkahelyen vannak nehezebb periódusok, mikor sokat kell helyettesíteni, több ember helyett dolgozni, vagy nehezebb természetű ügyfelekkel, vevőkkel, vendégekkel, tárgyalópartnerekkel muszáj megbirkózniuk. Nekik a legjobb, ha akkor állnak neki a bértárgyalásnak, ha megdicsérik őket a helytállásért, vagy látják, főnöküknek tetszett a hozzáállásuk.
Fő a magabiztosság
A dolgozó teljesítménye természetesen rendkívül fontos, mikor a fizetésemelésről tárgyal főnökével, de a siker ilyenkor nagy részben attól is függ, mennyire vagyunk határozottak, hogyan adjuk el magunkat.
* Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy pontosan tudjuk felsorolni az elért eredményeinket, valamint arra is legyen megtámadhatatlan indokunk, hogy miért van éppen ránk szüksége a cégnek, milyen előnyei származnak belőlünk.
* Beszélgetés közben legyünk határozottak (de ne erőszakosak!), tartsuk a szemkontaktust, ügyeljünk, hogy testtartásunk egyenes legyen és mindig a főnökünk felé nézzen.
Hatásos mankó a lista
A tárgyalás előtt ajánlott még otthon felkészülni. Írjuk pontosan össze, mire szeretnénk hivatkozni, milyen érveink vannak magunk mellett. Ez a beszélgetés a valóságban igen kellemetlen lehet, hiszen a legtöbb embernek nincs gyakorlata abban, miként magasztalja fel magát, ráadásul éppen a főnökének. Ezért szükség lehet egy mankóra, ebben az esetben ez az összeírt lista lesz. Vigyük magunkkal és vegyük magunk elé beszélgetés közben, hogy végig megmaradjon a magabiztosságunk.
Legyünk tisztában az adatokkal!
Egy bértárgyaláson csak felkészülten lehet megjelenni. Elsőként mérjük fel saját értékünket, próbáljuk megtudni, hogy a hasonló helyen, munkakörben dolgozók mennyit keresnek. Legyünk tisztában azzal is, hogy milyen a cég anyagi helyzete. Amennyiben már egy ideje azt tapasztaljuk, hogy még a közös kiadásokat is megszüntették (pl. kávé vagy ballonosvíz- rendelés), esetleg több kollégánkat is elbocsátották, mert nem volt a bérükre elegendő bevétel, akkor ajánlott addig várni, míg újra jobb helyzetbe kerül a cég.
Készüljünk a nemre is
Szem előtt kell tartani azt is, hogy nemleges választ is kaphatunk. Ilyen esetbe figyeljünk az indoklásra. Amennyiben meglebegtetik előttünk, hogy a jelen helyzetben nem, de majd később visszatérhetünk erre, akkor kérdezzünk rá, hogy pontosan mikor keresheti újra ezzel a kéréssel.
Ha a fizetésemelést nem tudják megadni, akkor legyen egyéb alternatívánk is arra, hogy jobb helyzetbe kerülhessünk. Érdeklődjünk az étkezési vagy utazási támogatásról, képzési lehetőségről, extra szabadságról vagy egyéb, számunkra hasznos lehetőségről.
Jó tudni!
Bértárgyalás előtt pontosan határozzuk meg árunkat. Aki túl keveset kér, számítson rá, hogy miután megkapja, jó ideig nem kap újabb emelést. Aki pedig sokat, ahelyett gyorsan találhatnak olcsóbb munkaerőt.