Kevés kérdés osztja meg annyira a szülőket, de még a szakembereket is, mint a kicsik altatásának problémája. Az egyik tábor a külön szobára, de legalább a külön ágyra esküszik, a másik viszont együtt alszik gyermekével.
Alvássegítő robotot fejlesztettek ki japán tudósok: a Minnie egér formájú plüss mellkasa úgy mozog, mintha lélegezne. Az álmatlanságban szenvedőnek nem kell mást tennie, csak átölelni, és egy idő után légzése automatikusan átveszi a robot ritmusát, megnyugszik és elszenderedik. A közel tizenötezer forintba kerülő baba novemberben kerül piacra, és évente harmincezer darabot szeretnének eladni belőle. Az biztos, hogy a vevők közt nem lesz olyan szülő, aki együtt alszik a gyermekével, hiszen ők saját maguk látják el éjjelente a robot feladatát.
Szorong az egyedül hagyott kisbaba
A testközelség, az együtt alvás minden gyermek alapvető szükséglete – magyarázta a Borsnak Vida Ágnes babapszichológus.
– Piciként azért, mert a terhesség kilenc hónapja alatt megszokták, hogy szorosan körbeöleljük őket, és erre a kuckóérzésre szükségük van, hogy megnyugodjanak. Később pedig a szorongásaik leküzdéséhez van szükségük a szülő adta biztonságérzetre. A gyerek agya kétéves kora körül érik meg annyira, hogy estétől reggelig aludjon. Addig bizony többször felriad még akkor is, ha úgy tűnik, átalussza az éjszakát. Azok a gyerekek, akiket úgy szoktatnak külön szobába, hogy sírni hagyják, nem aludni tanulnak meg, hanem rájönnek: a hívásukra nem reagál senki. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem szoronganak, és nem önti el a szervezetüket ugyanaz a stresszhormon, ami a hatalmas sírások alatt.
A szakember azt javasolja: aki teheti, legalább az első időszakban aludjon együtt a gyermekével, és csak később költöztesse külön szobába.
– A gyerekszobák először az arisztokraták házában jelentek meg: ott aludtak a szülőktől elkülönítve, de a dadussal együtt a gyermekek. Abban a kultúrában a legfontosabb az volt, hogy a gyerek jóformán láthatatlan legyen, és mindennapi rutinjával ne zavarja meg a felnőtteket. Ez a trend folytatódott a negyvenes-ötvenes években, amikor az asszonyoknak hamar vissza kellett menniük dolgozni, és fontos volt, hogy mielőbb önállóságra szoktassák a gyermekeiket. Ma azonban már másképp gondolkodunk erről: egyre több anyukának fontos, hogy az ősi ösztönökre hallgatva minél közelebb engedje magához a gyermekét, és akár megossza vele az ágyát – vélekedett Sződy Judit pszichológus.
Kollégája, Almásy Kitti azonban épp ellentétesen vélekedik: – Az, hogy segítjük a gyerek elalvását, teljesen reális és jó dolog, ez azonban nem jelenti azt, hogy együtt is kell aludni vele. Nem kevés problémát okozhat egy párkapcsolatban, hogy a közös ágy megosztása miatt elvész belőle az intimitás – magyarázta a szakember.
Az orvos ellenzi
Altorjai Péter gyerekorvosnak is éppen ez a legfőbb érve:
– Az életvitelszerű együtt alvást ellenzem, legfőképp lelki okok miatt. Úgy látom, hogy az együtt alvó családoknál sokszor az apa teljesen háttérbe kerül, mellékszereplővé válik, és ez később a házasságmegromlásához vezet. Orvosilag pedig a fulladásveszélytől lehet tartani, főként az egészen pici babáknál: félő, hogy valamelyik szülő álmában a takarójával vagy a párnájával véletlenül megfojtja a gyermeket – fejtegette.
– Alkalomadtán azonban, amikor a gyerek beteg vagy jön a foga, avagy később lelki problémái vannak, kifejezetten jót tesz, ha a közös ágyban összebújik a család.
Dundikáé kettesben töltik az éjszakákat
A fulladásveszélytől fél Majka és párja, Dundika is.
– Nem tudnék együtt aludni Mariánnal, félnék, hogy ráfekszem, és agyonnyomom – jelentette ki Dundika. – A következetesség híve vagyok: a fiunk már a kezdetektől külön szobában alszik. Ugyanakkor sohasem hagytam sírni: egy kamerás bébiőrön keresztül figyeltem, és ahogy megmoccant, már ugrottam is, éjjel-nappal. Egy idő után azonban le kellett szerelnem a bébiőrt, ugyanis Marián nagyon hamar felállt, és minden reggel arra ébredtem, hogy kaparássza. Elaludni viszont ölben alszik el.
Ungi Györgyné védőnő praxisában mindenféle eset előfordult már.
– Veszélyesnek tartom az együtt alvást, van ugyanis olyan gyerek, aki szó szerint kitúrja az ágyból az apját, mert csak az anyjával szeretne aludni. Sajnos azt sem lehet előre tudni, hogy a gyerek mennyire szokik rá a közös alvásra – fejtegette. – Ismerek olyan családot is, ahol a kislány kétévesen is többször felkel éjszakánként, és az anyját hívja: ott valószínűleg nincs rendben valami.
Variációk együtt alvásra
A közös ágyban alvás nem mindenkinek megoldás: egyrészt óriási, legalább 180-200 centiméteres ágy kell hozzá. Ha nincs ilyenünk, vagy épp sok a gyerek, egymás mellé lehet tenni a földön pár matracot.
Aki attól tart, hogy ráfekszik a gyermekre, beszerezhet egy úgynevezett babaöblöt: ez egy olyan kiságy, aminek az egyik oldalán nincs rács, így ott a szülői ágyhoz lehet csatlakoztatni. Így együtt is alszik a család, meg külön is. A szülők intimitását féltők elaltathatják a gyermeket külön ágyban, és éjjel, amikor felébred, maguk közé vehetik, avagy egyikük átmehet mellé aludni.