Test és lélek

Átverés vagy gyógymód a méregtelenítés?

Hofmeister Zoltán

Létrehozva: 2012.11.19.

Semmi haszna, habár bomba üzlet a méregtelenítőkúra, állítja dr. Zacher Gábor toxikológus. Kijelentése óriási vihart kavart: gyógyult betegek, természetgyógyászok és más véleményen lévő orvosok bizonyítják az ellenkezőjét. Áldás vagy átok a léböjt?


Az orvos dolga

A mérgek kiürítése különféle kúrákkal érhető el – vélik a természetes gyógymódok hívei. Dr. Zacher Gábor toxikológus viszont állítja: ez csak ­le­húzás, átverés.

– A szervezetbe jutott méreganyagokat teákkal, diétákkal, mindent tudó berendezésekkel, kapszulákkal, tablettákkal nem lehet kiüríteni. Az összes divatos méregtelenítőkúra átverés. Méregtelenítés létezik, ám azt mi, toxikológusok végezzük például gombamérgezés esetén vagy annál, aki fagyállót ivott – magyaráz-
ta a szakember.

– Az életmódváltás – bár szükség lehet rá – nem méregtelenítés, és az sem, ha valaki néhány napig nem eszik, csak iszik.

Zacher doktor szerint a mérgezést szenvedett ellátása annyira sokrétű, hogy több könyvet lehetne megtölteni vele.

– A gyomormosás tíz-tizenöt éve visszaszorult, manapság – főleg esettől függően – lélegeztetéssel, vitamininjekcióval, gyógyszerek adásával történik a mérgezést szenvedett emberek kezelése – mondta a főorvos, aki hozzátette. – Gyilkosgalóca-mérgezésnél például szükséges a gyomormosás, ugyanis a gyomorfal redői között megakadhatnak kis darabok, amelyeket így lehet a legjobban eltávolítani.

Beata Bishop Angliában élő magyar pszichoterapeuta viszont saját példájával igazolja: a méregtelenítés a gyógyulás alapja. Ő Gerson-terápiával gyógyult ki súlyos bőrrákjából.

A terápia része a salaktalanítás: a betegek tisztító beöntéseket kapnak, és sokáig csak vegyszermentes zöldség- és gyümölcsleveket, gyógyteákat fogyasztanak. Bishop szerint minél előbb átállunk a vegyszermentes, tápláló biotermékek fogyasztására, annál jobb. Elsősorban olyat együnk, amiből nem vettek el semmit, amihez nem tettek hozzá semmit, és ami elromolna, ha nem ennénk meg frissen.

A németek támogatják

Az egészséges étkezés híve dr. Pados Gyula, a Táplálkozási Fórum elnöke is, de kollégájával egyetért abban, hogy nincs szükség léböjtkúrákra és hasonlókra. – A szervezet méregtelenítését alapvetően a máj végzi. Minden ellenkező állítás szakmailag elfogadhatatlan – vélekedik a főorvos, aki szerint egy léböjtkúra pluszmunkát is ró a májra.

– Ilyenkor a sejtek lebontása miatt olyan anyagok keletkeznek, amelyeket a májnak pluszban méregtelenítenie kell – fogalmaz.
Dr. Monosi-Szabó Gábor viszont, aki huszonöt éve praktizál családorvosként Németországban, egyáltalán nem ért egyet Zacher és Pados doktorral.

– Sok esetben a máj nem képes elvégezni a szer­vezet méregtelenítését, így mindenképpen hasznos például a léböjtkúra. Itt, nálunk a helyi társadalombiztosítás egyes méregtelenítőkúrákat támogat is. Sajnos van, ahol az akadémikus orvoslás nem fogadja el az alternatív megoldásokat – vélekedik a belgyógyász szakorvos. – Nemcsak a betegeim visszajelzéseiből, hanem saját példámból is tudom, mennyire hatásos a léböjtkúra. Legalább kettőt javasolok belőle évente. Nyáron egy hosszabb, tíznaposat, míg télen egy ötnaposat, orvosi ellenőrzés mellett.

A doktor lapunknak azt mesélte, korábban izomgörcsök-től szenvedett, az első léböjtkúrája után azonban ezek meg­szűntek.

Évezredes módszer

Béky László természetgyógyász nem érti, miként lehet kétségbe vonni az évezredes ajurvédikus gyógyászat örökségét, a méregtelenítést.

– A makromérgezésen kívül, ami Zacher doktor asztala, van egy másfajta mérgezettsége a szervezetnek, ami sokkal kisebb mértékben, de gátolja a működését. Rengeteg kémiai szennyező anyag kerül a testünkbe többek között a levegőből, a vízből, a táplálékokból, a feleslegesen beszedett gyógyszerekből. Ennek mértékét helyes életvezetéssel, gyógynövény­teákkal, a vastagbél, a bőr, a vizeletkiválasztási rendszer, a nyirokutak és a vérkeringés működésének elősegítésével csökkenthetjük – állítja Béky László.

A természetgyógyász szerint a legkézenfekvőbb bizonyíték arra, hogy a méregtelenítés a léböjt során valóban végbemegy, a vizelet.

­– Ha valaki elkezd egy ilyen kúrát, és mindennap megvizsgálja a vizeletét, tapasztalni fogja, hogy az mennyivel sötétebb színűvé, erősebb, szúrósabb szagúvá válik, miközben az üledék mennyisége is nő. Kezdetben az izzadság is bűzösebbé válik, átmeneti­leg romlik a közérzet, utána azonban az általános állapot sokkal jobb lesz – mondja a természetgyógyász, aki hozzáteszi: a saját szakállára néhány napnál hosszabb léböjtbe senki ne kezdjen, hiszen bizonyos egészségi állapotban, életkorban veszélyessé is válhat.

Aki méregtelenítésre készül, konzultáljon orvosával, természetgyógyászával. A hagyományos ajurvédikus méregtelenítés egyébként öt lépésből áll: böjtölés, izzasztás, légzőgyakorlatok és masszázsok, inhalálás és beöntés. Ez utóbbi szükségességérôl is komoly vita folyik.

A mellette érvelők szerint nem véletlen, hogy a rák leggyakrabban a bél utolsó szakaszát, a végbél előtti 25 centiméter körüli szakaszt támadja meg, ellenzői viszont úgy gondolják, elegendő rostos tápanyag esetén felesleges a bélmosás.

– A tudomány képviselôinek végre össze kellene fogniuk, és nagyszámú kísérlettel bizonyítani, hogy a különfé-le méregtelenítő módszerek mennyire hatékonyak – tesz pontot a vita végére Béky.


 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek