A férfi és nő közti különbségek nem csak a külsőségekben és az érzelmekben mutatkoznak meg, egyes betegségek is eltérő módon jelentkeznek náluk. Vannak olyan problémák is, melyek jobban sújtják az egyik nemet, mint a másikat.
Fejfájás
A férfiaknak és a nőknek egyaránt megkeserítheti a napjait a kínzó fejfájás, de vannak olyan típusok, melyek főként csak az egyik nemre jellemzők.
Az erősebbik nemet főként a cluster típusú fejfájás kínozza, 6 az 1-hez az arány az ő javukra. Ez a rendkívül gyötrő fájdalom hirtelen és minden előjel nélkül csap le. Mindig csak az egyik oldalon, a szem környékén jelentkezik, ami be is pirosodik, könnyezik, és van, hogy a beteg nem tudja rendesen kinyitni. Az orra bedugulhat vagy elkezd folyni, az arca kipirul. Fél órától két óra hosszáig is eltarthat, és néhány percen belül eléri a tetőfokát. Vannak olyanok, akiknél egy napon belül akár többször is jelentkezik. Főként a sokat dolgozó férfiaknál tapasztalható, de kiválthatja még az alkohol, a dohányfüst, a csokoládé, a tojás és a tejtermékek fogyasztása is.
A tenziós fejfájás főleg a nőket kínozza, az adatok szerint náluk közel 80 százalékkal gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. Ez gyakran mindennap, vagy hetente többször is visszatér. A fájdalom nem annyira erős, mint például a migrénnél, viszont nehezen, vagy egyáltalán nem múlik el. Ahhoz hasonlítják, mintha satuba szorítanák a fejet. Időnként fény- vagy hangérzékenység is jelentkezik. Főként a tartós összpontosítást akadályozza, ami a munkahelyen jelenthet gondot. Jelentkezésében szerepe lehet az öröklött hajlamnak és a fej körül található izmok tartós összehúzódásának, amit gyakran a stressz vált ki.
Szívinfarktus
Már évek óta vizsgálják, hogy vajon miben különböznek a szívinfarktus jelei a két nemnél. Korábban úgy tartották, hogy mindenkinél egyformán jelentkezik, a legújabb kutatások szerint azonban van eltérés, ami miatt esetenként későn ismerik fel a bajt.
Az infarktus a középkorú férfiaknál a vezető halálok, az erősebbik nemnél ez négyszer gyakoribb, mint a nőknél. Jellemző tünete a szegycsont mögötti fájdalom. Ennek intenzitása eltérő mértékű lehet. A fájdalom kisugározhat a karba, vállba, hátba, a hasba vagy akár kéz ujjaiba is. Húsz percig is tarthat a rendkívül erős fájdalom, ami lehet görcsös, de nyomásszerű is. Emellett még légszomj, köhögés, szédülés, hány - inger, félelem, szorongás és erős izzadás is jelentkezhet.
A változó kor után már a nőknél is ugyanolyan gyakran fordul elő, mint a férfiaknál. A hölgyek több mint 40 százalékánál hiányoznak a jellegzetes tünetek, van, aki helyette nehezen lélegzik, és az állkapcsában, nyakában, hátában vagy a gyomrában érez fájdalmat. Gyakori tünet még a bágyadtság, szokatlan kimerültségérzés is. A fájdalom lehet náluk is görcsös és nyomó, de sokan számoltak be tompa és szorító érzésről is. Az eltérések miatt előfordulhat, hogy gyomor vagy bélrendszeri betegségnek gondolják.
Stresszel kapcsolatos tünetek
A gyakran idegeskedő, nagy nyomás alatt élők tudják, hogy a stressz fizikai panaszokat is okoz. Ezek másként jelentkezhetnek nőknél és férfiaknál.
Mivel az erősebbik nemre jellemzőbb, hogy rosszabbul tűrik az alárendelt viszonyt, mint a nők, náluk a stressz főként gyomorfekélyt okoz, de jellemző még az is, hogy szó szerint a szívükre veszik a problémákat, vagyis a szív- és érrendszerüket bolygatja meg a feszültség.
A hölgyek gyakran befelé fordulnak, ha valami problémájuk van, vagyis inkább lenyelik gondjaikat, mint hogy kikiabálnák azokat. Éppen ezért náluk gyakrabban okoz emésztőrendszeri betegségeket a túlzott feszültség. Jelentkezhetnek még epe-és bélpanaszok is.