A bor áldásos élettani hatásai régóta ismertek, ám azzal csak nemrégiben foglalkoznak, hogy az egyes életkorokban milyen fajta ideális a hölgyeknek, illetve az uraknak.
Egészséges táplálkozás és életmód mellett a mértékletes vörösborfogyasztás bizonyítottan csökkenti a szívbetegségek kockázatát és növeli a várható élettartamot. Ez a resveratrol nevű polifenolnak köszönhető, amely számos gyümölcs héjában, többek közt a piros szőlőében is megtalálható.
A legújabb kutatási eredmények ugyanakkor arra jutottak, hogy változó kor után a nőknek tanácsosabb fehér- vagy rozébort kortyolgatniuk, mert a resveratrol az ő szervezetükbe már nem épül be, legalábbis az ő esetükben semmiféle pozitív élettani hatása – például koleszterincsökkenés – nem volt. A fehérbor azonban gazdag flavonoidokban, melyek általános antioxidáns, immunerősítő, illetve gyulladáscsökkentő hatásúak. A férfiaknak, illetve a menopauza előtti hölgyeknek változatlanul ajánlják a vörösbort, természetesen napi 1-3 decinél nem nagyobb mennyiségben.
Mitől védenek a flavonoidok?
* Szív- és érrendszeri betegségektől
* A rák számos fajtájától
* A cukorbetegségtől
* Az anyagcserezavaroktól
* Egészséges táplálkozás mellett az elhízástól