Test és lélek

Alízon mérték a hangerőt

S. D.

Létrehozva: 2012.10.06.

Megsüketítik magukat a zenehallgatók a füldugókon keresztül. A Hangfoglalás kiállításon próbababát állítottak fel, nyakában hangszintmérővel, ahol mindenki kipróbálhatja, ártalmas-e az általa használt hangerő.

Hangorkánt szabadítanak a fülükre a fiatalok fülhallgatós zenelejátszóikon keresztül, de az idősebbek között is találkozni olyanokkal, akik előszeretettel bömböltetik a zenét.

– A fülre helyezhető fülhallgatók kevésbé ártalmasak, mint a fülbe dugható társaik, de a lényeg ugyanaz: egyikkel sem szabad annyira hangosan hallgatni zenét, hogy a saját hangunkat se halljuk – mondta el Papp Gábor, a Füldugó.hu ügyvezetője.

– Ezt a próbababát azért készítettük el, hogy mindenki le tudja mérni rajta, milyen hangosan hallgat zenét. Hang Alíznak neveztük: olyan, mint egy próbababa, azonban a fejébe a fülhöz hasonlóan érzékeny szerkezetek lettek beültetve, melyeket egy decibelmérőhöz csatlakoztattunk – mutatja Papp Gábor.

Nyolcvan decibelt még órákig el lehet viselni károsodás nélkül, de 100 decibel két perc alatt hallásromlást okoz. Ha egy ilyen hatásnak órákon át kitesszük a fület, az visszafordíthatatlanul elpusztítja a hallásban fontos szerepet játszó apró csillámokat a fülben.

– Most csak dzsesszzenét hallgattam, nem is kúszott föl olyan magasra az Alíz nyakában lógó eszközön az érték, de néha még ez is túl hangos – mutatja Péter, aki próbából bele is üvöltött a baba fülébe. Ilyesmivel egy koncerten vagy egy focimeccsen is találkozhat az ember, ez a zajhatás hosszú idő után szintén káros. Speciális füldugók a zene élvezetének meghagyása mellett kiszűrik a káros és bántó zajokat.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek