Test és lélek

Udvarolni szökik el a legtöbb kutya

Bors

Létrehozva: 2012.09.17.

Az elcsavargott kutyák, a lakásból véletlenül kiszökött cicák jó esetben olyan emberhez, szervezethez kerülnek, akik befogadják, és ha nem találják a régi gazdit, újat keresnek az állatnak. De mit tehet a gazdi, hogy rátaláljon elveszett kedvencére?

Évente sok ezer társállatot keresnek a gazdái. A ku­tyáknak már kötelező a chip, ám, ha a gazdik nem regisztráltatják magukat a chip számához, akkor mit sem ér a kis azonosító az eb bőre alatt. A cicáknak nem kötelező ugyan, de még a lakásban élő macskáknak is érdemes beültettetni a rizsszemnyi azonosítót, mert bármikor kiszökhetnek, és chip nélkül szinte semmi esélye, hogy hazakerüljenek.

Dr. Kutsch Zoltánné Juhász Mártát, az Elveszett Állatok Alapítvány oktatási referensét arról kérdeztük, mit tehet a gazdi, ha kedvence elveszett?

1. Ha az állatban van regisztrált chip, azt bármelyik állatorvos le tudja olvasni, és értesítik a gazdát, hogy mehet a kedvencéért. A legtöbb településen a közterület-felügyelőknél és a rendőrjárőröknél is van ilyen leolvasó.

2. Készítsen fénymásolt plakátokat, melyen legyen rajta az állat jó minőségű fényképe (amiről felismerhetik), nagyon rövid leírás róla – mekkora, hogy hívják, szelíd-e vagy ne akarják megfogni, van-e valami betegsége, ismertetőjele –, hogy hol és mikor tűnt el, és természetesen a gazda elérhetősége.

3. A környéken mindenképpen érdeklődjön a szomszédoktól, a kutyasétáltatóktól. Ők nagyon sok olyan információt is tudnak, amit nem is gondolna, ráadásul egymással is megosztják a látottakat, épp, mint egy riadólánc. Mutassa meg a plakátot is, hiszen könnyebb fotó alapján azonosítani az állatot.

4. A közösségi oldalakon szívesen megosztják még az ismeretlenek is a kutya/macska kereső posztokat, ne hagyja ki ezt a kommunikációs lehetőséget, hiszen egy-két nap alatt akár a szomszédos kerületbe, városba is eljuthat kedvence. A kutyák akár 60–80 kilométerre is elbandukolnak egy hét alatt, viszont a cicákat nagyjából egy kilométeres körzetben célszerű keresni. A közösségi oldalakon ugyanazokat az adatokat – és persze a fotót – érdemes megadni, melyek a plakátra is felkerültek.

5. Ugyan a menhelyek általában tele vannak, érdeklődjön a közeli szervezeteknél, hátha bevitte valaki a kutyust, vagy a macskát. A helyi állatorvosokat is keresse meg, volt már rá példa, hogy baleset érte az elkóborolt állatot és ismeretlenül is orvoshoz vitte egy jóérzésű állatbarát.

6. Az interneten sok állatkereső oldal van. Regisztrálja kedvencét, és nézzen is körül, hátha valaki már megtalálta és keresi a kis csavargó gazdáját. Példáként néhány: www.elveszettallatok.hu – www.gazditkeresek.hu/elveszett-allatok –www.allatok.info.

7. Ha megtalálja kedvencét, ne feledje levenni a kereső kiírásokat.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek