Dél-Európában igen gyakori, hogy a fiatalok amíg csak lehet, a szüleiknél laknak. A magyarok is a mama szoknyája mellett érzik magukat biztonságban, ám 31 éves kor felett – állítólag – már ciki, ha a csemete még mindig a házi kosztot pusztítja.
A szülőkhöz való túlzott ragaszkodást már a politikusok is szerették volna feloldani: 2007-ben az olasz gazdasági miniszter adókedvezménnyel igyekezett önálló életre bírni a fiatalokat, majd 2010-ben törvénnyel akarták elköltözésre bírni az ifjakat.
– Magyarországon magas a szülői fészekben maradók aránya, de jobb a helyzet, mint például az olaszoknál. Idehaza csak minden ötödik harmincas lakik otthon – mondta el Murinkó Lívia, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének munkatársa.
A felmérések szerint ennek több oka van. Egyrészt nehéz önálló lakáshoz jutni, és a bérelt lakások létjogosultsága csak mostanában kezdett elfogadottá válni. Emellett a tanulási időszak is kitolódott, akár 25 éves korig, amikor sokan élnek még otthon.
– Az olaszoktól eltérően nálunk a környezete már furcsán néz arra, aki 30-31 éves kora után sem költözik el a szülőktől. Itt természetesen azokról van szó, akik még soha nem éltek önállóan. Válás vagy más élethelyzet miatt hazaköltözők nem tartoznak ebbe körbe – folytatta a kutató. – A nőkkel szemben engedékenyebb a társadalom, de a férfiaknál komoly hátrányt jelent, ha a szüleikkel laknak. Mégis egyre többen maradnak otthon. Az is hozzájárul ehhez, hogy megváltoztak a partnerkapcsolatokkal szembeni igényeink. Később találunk olyan párra, akivel közös életet kezdenénk, s nehezebben kötelezzük el magunkat.
Pásztor László életmód-tanácsadó szerint világtendencia, hogy az a menő, akinek 6-7-8 komoly kapcsolata – akár házassága – van élete során.
– A kapcsolatok leértékelődtek, lecserélhetőek – magyarázza a szakértő. – Bár mindenki kapcsolatra vágyik, mégsem éljük meg a maga teljességében. Megszűntek a régi szabályok, melyeket a vallási, társadalmi elvárások adtak. Azért, hogy kimossák a ruhádat, s főzzenek rád, nem kell feltétlenül elkötelezett kapcsolat, főleg ha a mama is megcsinálja. A laza kis együttlétekre meg nem éri meg elköltözni.
Ahogy észak felé haladunk, más az élet. Az olaszoknál kevésbé ragaszkodunk a famíliához, de a skandinávok számára a mi szokásaink is furcsák.
– Igencsak csodálkoznak azon is, hogy nálunk a fiatal házasok valamelyikük szüleinél kezdi a közös életet. Náluk ez elképzelhetetlen. A 18-20 éveseknek szinte kötelező elköltözni, és önálló életet kezdeni. Persze, ott komoly állami segítséget is kapnak – hangsúlyozza zárszóként Murinkó Lívia.
A feleségem miatt érdemes volt
Ganxsta Zoli több mint negyvenéves koráig maradt a szülői házban.
– Lustaságból addig laktam otthon, amíg úgy nem éreztem, hogy megtaláltam azt a valakit, akivel érdemes belefogni. Akkor megnősültem, gyerekem is lett nagyon gyorsan. Addig nem akartam én felnőttesdit játszani. Kényelmesen elvoltam otthon. Elmentem a haverjaimmal, délig fetrengtem, nem kellett elszámolnom senkinek. Bár most sem kell, tulajdonképpen annyi a változás, hogy máshol lakom.