Honnan származnak és hogyan termesztették a hipermarketekben kimérve árusított zöldségeket? Netes közösségi oldalakon és e-mailekben terjed egy hír, miszerint a mérés után ráragasztott vonalkód azt is elárulja, ha a növényt génkezelték.
Mit árul el a kimért zöldségek címkéje az áru eredetéről? Kiderül-e valamelyik számsorból, ha génkezelt az áru? Szakértőknek tettük fel e kérdéseket.
– A hazai, tizenhárom karakterből álló vonalkódok első nyolc számjegye az országot és a vállalatot azonosítja, a többi az árut, az utolsó pedig egy ellenőrző szám – tájékoztatta a Borsot Fodor Ernő, a vonalkódtechnikával foglalkozó Ident Kft. munkatársa. Az árut azonosító számsort a hipermarketek saját rendszerük szerint használják fel: itt jelölik a termékfajtát, a beszállítót, az árat.
– A magyar jogszabályok nem írják elő, hogy a vonalkód jelölje a génmódosított termékeket, így a méréskor kapott jelzés nem tartalmaz a termeléssel kapcsolatos információt, tudtuk meg a Tesco kommunikációs osztályától. Tájékoztatásuk szerint az élelmiszer-feldolgozás bármely pontján felmerülő géntechnológiai módosításokat a gyártó köteles feltüntetni a termék csomagolásán.