Tisztelt Szakértő! Az unokám mindig beleeszik a macskának kirakott ételbe. Nem éheztetjük, jól fejlett gyerek, ráadásul válogatós is, de a macska étele teljesen megbolondítja. Szegény cicát már hajnalban etetjük meg éjjel, hogy ne lássa Robika a tálját. A gyerekorvosnak elmondani sem merjük, nehogy a falu bolondjának tartsák a gyereket az óvodában. Négyéves, eddig soha nem csinált ilyet, csak most a nyáron kezdte. Lehet, hogy a született kiscicák miatt? Nagyon kérem, mihamarabb válaszoljon! Egy aggódó nagymama
Egy gyermekorvos látott már sok furcsaságot normális gyerekeknél. Nem hiszem, hogy titkolniuk kellene előtte unokájának ezt a furcsa szokását. Vajon milyen étel az, amire Robika rájár? Hallottam már olyat, hogy kisgyerek a száraz tápból elcsen, sőt állateledeles ismerősöm szerint gyerekek sokszor kérnek kóstolót a boltban a cicáknak, kutyáknak való csemegékből. Általában ízlik is nekik.
Egyik gondolatom közel áll az önéhez: a gyerekek az állatgyereket nem különböztetik meg olyan élesen az embergyerektől, mint a felnőttek. Egygyerekes családokban gyakran a testvér pótlására fogadnak be cicát, kutyát. A jövevény gondozása során igazi testvérféltékenységgel kell a gyermeknek megküzdenie, amikor szüleit kedvesnek, szeretetteljesnek látja a kiskutya vagy cica iránt. Pláne, amikor elégedettségükért a gyerekállatnak – szemben vele – nem kell semmit sem tennie. Megértő, tapintatos viselkedés esetén előbb-utóbb megbirkóznak az új helyzettel. Ha önöknél erről lenne szó, nem eldugni kellene a cicák ételét, hanem – felelősen, de a támogatásukkal – bevonni Robikát a kiscicákkal való törődésbe. Ahogy ezt a nagytesókkal tesszük.
Másik gondolatom kérdések sora: nincsenek-e más nyugtalanító jelenségek is unokája körül? Hiperaktív gyerekek sokszor esznek meg olyan dolgokat, ami nem ennivaló. Ingerkeresés és a gondolati kontroll lazább működése együtt eredményezi ezt a fajta viselkedést. Érthetetlen nyugtalanság, hangulati labilitás, figyelemingadozás, kapkodás, folytonos nyüzsgés-mozgás esetén meg kell fontolniuk ezt a lehetőséget is, és el kellene menniük gyermekpszichológushoz.
Harmadik lehetőség orvosi kérdés: nincs-e valamilyen hiánybetegsége a gyermeknek, és valamilyen tápanyagot – amit a cicatáp esetleg nagyobb arányban tartalmaz – így venne magához? Ha a javasolt bánásmód ellenére nincsen változás a kisfiúnál, ennek a lehetőségnek is utána kell járniuk.
GAJDOS JUDIT (pszichológus)