Test és lélek

Tizenegy féle mérget tartalmaz a paraffinból öntött mécses

Bors

Létrehozva: 2012.07.18.

A lakás, illetve nyáron az erkély, s a kert hangulatát igazán meghitté teheti néhány szál gyertyával. S hogy mindez egészségesebb is legyen, készíthet házilag szójagyertyát, mely garantáltan nem kormoz, s nem bocsát ki semmiféle mérgező anyagot.

Míg a boltban kapható gyertyák zöme főképp a színezőanyagok miatt bocsát ki káros anyagokat égés közben, addig a házilag öntött szójagyertyák teljesen természetesek, ezért nem kell aggódni, hogy szén-dioxidot vagy más mérgező anyagot – például kormot – bocsátanak ki. Ennek többi közt az az oka, hogy ezek a gyertyák, illatmécsesek állati mellékterméket (például méhviaszt, faggyút) is tartalmaznak. Akik mindezt el akarják kerülni, azoknak ajánlják a szójagyertyákat, melyek nem kormoznak, mint a paraffinból öntöttek, és tovább is tartanak azoknál. Igaz ugyan, hogy kicsit drágábbak a hagyományosnál, ám mellettük szól az is, hogy elkészíthetők a konyhában.

A méhviasz az ász

A hagyományos viasz égésekor széndioxid szabadul fel, a kizárólag paraffinból készített gyertya pedig annyi káros gázt bocsát ki, ami akár rosszullétet is okozhat. E mellett nem kevesebb, mint tizenegy féle egyéb méreganyag kerül a levegőbe a hagyományos gyertyák égetésekor. Ennek egyebek mellett az az oka, hogy az illatanyagot – melyek legtöbbjének petróleum az alapanyaga – közvetlenül a viaszhoz keverik, azaz elégve az abból felszabadult gázok is a levegőbe kerülnek. Jelenleg a méhviaszból készített gyertyák ára a legborsosabb, ám ezek lényegesen tovább égnek. 

Mi kell a munkához? 

* Szójaviasz és kanóc (kézműves boltokban és drogériákban kapható)

* Kedve szerinti illatolaj (de profik tehetnek a viaszba kavicsot, növénydarabot stb.)

* Üvegedény, amibe a viaszt önti (szintén kézműves és hobbiművész boltokban szerezhető be)

* Lábas

* Kanál

* Konzervdoboz

* Ruhacsipesz vagy tű     

Lépésről lépésre

1.Engedje a fazekat egyharmadáig vízzel,majd egy konzervdobozban – amit előzőleg oldalról megnyomott, hogy „csőre” legyen – gyakori kevergetés mellett olvassza fel a viaszt.

2.Amikor tökéletesen folyékony a viasz, hagyja kicsit lehűlni, majd adjon hozzá 5-10 csepp illatolajat, s alaposan keverje el.

3.Helyezze a fémkorongocskában végződő kanócot az üvegtartályba, s öntsön rá egy kevés viaszt. A ruhacsipeszre vagy a tűre rögzített kanóc végét könnyen elfektetheti az üvegtartály tetején, így az egyenesen tartja a textilszálat.

4.Amikor megszilárdult az edény alján lévő viasz, öntse fel a maradékkal, s óvatosan kevergesse meg, hogy ne maradjon benne légbuborék.

5.Hagyja, hogy tökéletesen megkeményedjen a viasz (ez főként nyáron egy napig is eltarthat), majd vágja le a kanócból a felesleget, és kész is.

6.Alegegyszerűbb díszítési mód, ha a kész gyertyát szalaggal köti át, házilag írott címkével ellátva pedig kitűnő személyre szóló ajándék.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek