Test és lélek

Pszichés betegség a túlzott majmolás

Hu-Zo

Létrehozva: 2012.07.31.

Minden embernek megvan a saját mozihőse, a példakép, aki akár a rajongó személyiségére is komoly hatást gyakorolhat. Az azonosulás extrém esetekben a valósággal való kapcsolat teljes elvesztését eredményezi.

 

Narancssárgára festett hajjal jelent meg a bíróságon James Holmes, a coloradói mozis ámokfutó, aki tizenkét embert ölt meg, ötvennyolcat pedig megsebesített a legújabb Batman-film bemutatóján. A 24 éves fiatalember válogatás nélkül lőtt a nézőkre, az őt elfogó rendőröknek pedig azt mondta: ő Joker, a Denevérember filmbéli gonosz ellenlábasa. Míg Holmes egy gonosz figurával azonosult, addig Phoenix Jones a Ha/ ver című mozi igazságosztói közül választott példaképet, és szuperhős-jelmezbe bújva járőrözik éjszakánként Seattle városában, hogy fülön csípje a rosszfiúkat.

Vajon korunk velejárója, hogy az emberek ennyire azonosulnak a filmbéli karakterekkel?

– A virtuális világ térhódítása feltartóztathatatlan, sok ember a mindennapok gondjai elől a filmekhez, számítógépes játékokhoz menekül – mondta a Borsnak dr. Duró Zsuzsa pszichológus.

– Az emberek már gyermekkorukban mintákat követnek, szerepjátékokat játszanak, s ez szükséges is a jellemfejlődéshez. Ám ha valaki felnőttként sem képes megkülönböztetni a valóságot a fikciótól, akkor az illető segítségre szorul, mert ez pszichiátriai betegségre utal. Főképp a magányos vagy környezetük által elhanyagolt emberekre jellemző, hogy végletes módon azonosulnak egy filmbéli karakterrel – tette hozzá a szakember.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek