Veszélybe került az anyatejellátás, ezért szoptatós anyukák segítségét kérik. A pécsi anyatejgyűjtő állomásra már alig két litert visznek be naponta, de sokkal többre lenne szükség.
A pécsi gyermekklinika és a szülészeti klinika újszülöttintenzív osztálya számára elengedhetetlen a napi anyatejellátás.
– A szülészeten jelenleg harminc koraszülött van, közülük hárman szorulnak anyatejre – mondta el a Borsnak dr. Ertl Tibor, a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának gyermekgyógyásza. Jelenleg mindössze hét tejadó van a Dél-Dunántúlon, ők viszik be azt a két liter tejet, amelyen a kórház és néhány anyuka kénytelen osztozni. Az anyatejállomás vezetője már szinte mindent megpróbált, de nem sikerült növelni a behozott tejmennyiséget.
– Mi nem tudunk küzdeni a tápszergyártó cégekkel, akik nagy reklámmal vannak jelen. Próbáljuk a magunk módján népszerűsíteni, hogy az anyatejnél nincs jobb, de ez kevés – mondta lapunknak a pécsi anyatejállomás vezetője. Eperjesiné Édelmann Ágnes szerint tévedés, hogy maratoni vizsgálatokon kell átesnie annak, aki tejet ad. A fertőző betegségeket a babák egészsége érdekében ki kell szűrni, de ez minden.
A kismamák pénzt kapnak az anyatejért, volt, aki több mint százezer forintot is kapott egy hónapban. Jelenleg 1800 forintot fizet adómentesen az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egy liter anyatejért.
– A pasztőrözött női tej még mindig sokkal előnyösebb a baba számára, mint a tápszerből készített táplálék – tette hozzá a gyermekgyógyász.