Test és lélek

Hatalmas szemétszigetek úsznak az óceánban - fotó

Létrehozva: 2012.07.01.

Tubusok, flakonok, vizes palackok tíz- és tízmilliói úsznak a tengereken, sok helyütt már alapjaiban veszélyeztetve az óceánok biológiai egyensúlyát. A szakemberek egyelőre tanácstalanok, miként lehetne orvosolni a bajt.

 

Az utóbbi években sokkoló eredményre jutottak az óceánkutatók, amikor a világ nagy tengerein úszó szemétáradat nyomába eredtek.

Az északi Csendes-óceán bizonyos részein a becslések szerint százmillió tonna műanyag szemét gyűlt össze, amely ciklikus útján mintegy 1600 km-es utat tesz meg egy év alatt; és ezt a sodró szemétáradatot már el is nevezték keleti szemétörvénynek. Charles J. Moore amerikai tengerkutató legutóbb két évvel ezelőtt hajózott be az úgynevezett nagy csendes-óceáni szemétfoltba, szerinte a tubusokból, flakonokból, spraykből, zacskókból, tartályokból álló legnagyobb csoportosulás akár Franciaország méretű is lehet.

Jim Dufour kaliforniai tengerkutató egy új szemétszigetet is felfedezett, amely hatvan éve növekszik észrevétlenül, mégpedig azért, mert mire az áramlat egy helyre összesodorja a hulladékot, addigra a nap, a szél, a hullámverés hatására apró darabokra bomlik, és nagy részük a felszín alatt úszik. „A mérgező keverék elkerülhetetlenül bekerül a kisebb és nagyobb halak táplálkozási útvonalába, valamint a felszínen lebegő darabokat a madarak is megeszik, ám a számukra emészthetetlen műanyag elzárja a nyelőcsövüket vagy az emésztőszerveiket, és elpusztítja őket” – aggódik Dufour.

Az ENSZ környezetvédelmi programja keretében becsléseket végeztek, amely szerint világszerte egy négyzetkilométer tengervízre 13 000 darab műanyag hulladék jut. Rémisztő adat! A világszervezet illetékesei szerint két problémát kellene orvosolni, lehetőleg egyszerre:

1.Meg kell akadályozni a további szennyeződést.

2.Valamiképpen ki kellene halászni a már tengerekbe jutott, elképesztő mennyiségű műanyag hulladékot.

„Jelenleg tanácstalanok vagyunk, miképpen kezdjünk neki” – jelentette ki Doug Woodring, hongkongi környezetvédő, aki több szemétkutató expedíciót is vezetettmár.

 

Gigantikus hordalék

Egyes becslések szerint a legutóbbi ázsiai cunamik következtében annyi nem lebomló szemét került a Csendes-óceánba, mint amennyi korábban húsz-huszonöt év alatt az egész világon. Ez egy olyan következménye a természeti katasztrófáknak, amellyel ez idáig senki sem számolt.   

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek