Az Egyesült Királyságban végzett átfogó kutatás során a lakosság boldogságát, megelégedettségét, közérzetét, általános jóllétét mérték fel. Az eredményeket egy internetes boldogságtérképre is felrajzolták. Skóciában a legboldogabbak.
Az Egyesült Királyságban végzett boldogságkutatásból egyértelműen látszik, Skóciában vagy legalábbis Rutlandben érdemes lakni a leginkább, feltéve, ha egy életen át boldogok szeretnénk lenni. Ezenfelül a szép kort megérő, egészséges, munkával rendelkező válaszadók érezték magukat a legkiegyensúlyozottabbnak - vonta le a végköveztetéseket a The Guardian.
A boldogság attribútumait feltérképező vizsgálatban 165.600 válaszadó véleményét összegezték, és a kérdések a szubjektív, valamint az objektív megelégedettséget is átfogták. Előbbi, arra ad választ, hogy érzik magukat a lakosok általánosságban, milyen a közérzetük, utóbbi a tárgyi feltételeket mérte, milyen objektív tényezőknek kell teljesülnie ahhoz, hogy boldognak érezzék magukat a térségben élők. A konkrét kérdések a következők voltak: Mostanában mennyire elégedett az életével? Hogy érzi magát? Mennyire volt boldog a tegnap? Csinál-e olyan dolgokat, amik miatt úgy gondolja, érdemes élni?
A nők boldogabbak, mint a férfiak
Általánosságban elmondható, a nők boldogabbak, mint a férfiak, de esetükben inkább magyarázták szubjektív tényezőkkel az elégedettséget, és jellemzőbb volt náluk, hogy a napi gondok felemésztették őket. Arra a kérdésre, tegnap, hogy érezték magukat, döntően negatív választ adtak. Többet aggódtak.
Dolgozók boldogabbak, mint a munkanélküliek
Teljesen nyílvánvaló, hogy aki dolgozik boldogabb, mint aki munkanélküli, hiszen nem telik el tétlenül a napja, és ha kevesebb ideje is jut kikapcsolódásra, azt kreatívan tudja eltölteni. Ugyanakkor nem mindegy, milyen foglalkozási ágban dolgozik valaki, és mennyi felelősséggel jár a munkája. A nagyobb felelősség és a több fizetéssel nem feltétlen eredményezett több boldogságot. Viszont az anyagi biztonság pozitívan hatott a gazdaságilag inaktív rétegekre, a tanulókra és az eltartott háztartásbeliekre. Hiszen nem az anyagiak előteremtése kötötte le őket elsősorban. Ezáltal majdnem ugyanolyan boldogok voltak, mint az aktív dolgozók. Az átlagos boldogságmutatója a dolgozóknak 7, 53 % volt, míg az eltartottaké 7.37% .
Idősebbek boldogabbak, mint a negyvenesek
A negyvenesek voltak a legidegesebbek és a legkevésbé azok, akik elérték a nyugdíjkorhatárt. Ők már kevésbé élnek hektikus életet, letettek már valamit az asztalra, talán emiatt is elégedettebbek. Ugyanakkor a 80 év felettieknél szintén alacsonyabb boldogságot mértek, esetükben már az egészség megromlása is szerepet játszott az eredmények alakulásában.
Egészség
Az objektív feltételek között az egészség volt talán a leginkább fontos a boldogság szempontjából. A válaszadók 49.9 %, azaz majdnem a fele, egészségét nagyon rossznak ítélték meg, úgy érezte, ideges volt a tegnapi nap folyamán, ezért azt jobb inkább elfelejteni. Az egészségesek közül 16.5 % érezte idegesnek magát tegnap.
Magyarország
Persze ezek az adatok igen eltérőek lehetnek, ha más térségeket vizsgálunk. Az Ipsos 2011 végén végzett boldogság felmérése alapján Magyarország állt az utolsó helyen Európában. Jó hír viszont, hogy az öngyilkossági statisztikák első helyéről viszont lekerültünk. A vizsgálatból az is kiderült, hova érdemes költözni a leginkább: Dél-Amerikába, hiszen az itt élők harmada teljesen elégedett az életével.
Magyarországon létezik önálló boldogságkutató műhely, amely állítólag a Nemzetgazdasági Minisztérium munkáját támogatja. A társadalom elégedettségét, boldogságát mérik fel mind a gazdasági, mind a lakossági szempontokat figyelembe véve. A műhelyben szociológus, geográfus, közgazdász egyaránt segíti a kutatást, mert fontos számukra, hogy a témát több szemszögből meg tudják közelíteni - tájékoztatta szerkesztőségünket a. NGM Kommunikációs Titkársága. Azt is kiemelték, a műhelyben mindenki önkéntes alapon dolgozik.
A nemzetközi kutatásban használt kérdéseket mi is feltettük. Kíváncsiak voltunk ugyanis, mit válaszolnak a magyarok. Nyilván semmiképpen sem nevezhetjük reprezentatív mintának, ugyanis 30-an vettek részt benne, főként a fővárosból. Összességében mindegyik kérdésnél a B válasz nyert. Válaszadóink ugyanis több, mint a fele érezte úgy, hagy némi kivetnivalót, de többé-kevésbé elégedett az életével. Jól érzi magát, és a tegnapi nap folyamán csak tíz centivel jártak a föld felett. Majdnem háromnegyedük pedig igyekszik olyan dolgokat tenni, amelyekről úgy gondolja, ezért érdemes élni.
Minifelmérésünk tehát teljesen más eredményt hozott, mint arra eredetileg számítottunk.