Egyre többen használnak ételeikbe friss fűszernövényeket, melyeket igyekeznek a saját kiskertjükben vagy cserepekben, az ablakpárkányon termeszteni. Ezekből szemezgetünk az alábbiakban.
Árvacsalán
* Magasra növő, vadon termő fűszernövény. Neve kissé megtévesztő, mivel nem rokona a csalánnak. Csipkés, csalánszerű levelei nem csípősek, és nincs erős aromája, így sok mindenhez illik. Áprilistól szeptemberig virágzik.
* Fiatal leveleit használhatjuk vegyes leveles salátákba, főzeléket és leveseket főzhetünk belőle.
* Szárítva tea készítéséhez is alkalmas, ami jótékonyan hat köhögés vagy egyéb légút fertőzések esetén.
Borágó
* Magasra növő kerti növény. Szárát és leveleit szőr borítja. Íze az uborkáéhoz hasonlít. Évenként kell elvetni, de ahol megtelepedett, ott elszórja magjait a kertben. Júniusban- júliusban virágzik.
* Fiatal leveleit használjuk fel, pasztát lehet belőle készíteni, ami nagyon jól illik a salátákhoz, túróhoz, levesekhez, halhoz és a pástétomokhoz.
* Vérnyomás-csökkentő, anyagcsere-fokozó, és idegrendszer- erősítő hatása van, nagy mennyiségen azonban nem ajánlott fogyasztani.
Csombor
* A borsikafűnek és borsfűnek is nevezett fűszer bokros növekedésű, robusztus, de legfeljebb csak 25 cm magasra megnövő, kerti vagy cserepes növény.
* Leveleit frissen és szárítottan is fel lehet használni. Egy egész ágat együtt főznek az ételekkel, hogy ízesítsen. Salátákhoz, hüvelyesekhez, burgonyához és babételekhez javasolt.
* Emésztést segítő és puffadást csökkentő hatása van.
Csabaíre vérfű
* Bokros növekedésű, kicsi, vadon is termő kerti növény. Májustól augusztusig nyílik. Az uborkára emlékeztető aromája van. Leveleit folyamatosan lehet szedni, ha lecsipkedjük, az segíti az utánvirágzást.
* Jól illik a levesekhez, salátákhoz, túróhoz, a tojásos ételekhez és a zöld mártásokhoz.
* Ásványi sókat és vitaminokat tartalmaz. Emésztést serkentő hatása van.
Görögszéna
* Ötven centire megnövő, lándzsás levelű, hüvelytermésű növény. Sok napsütést igényel, a fagyot nem tűri. Júniustól augusztusig virágzik.
* A friss csírákból saláta készíthető. A szárított zöld részeit – a szár kivételével – tsatsikihez, túró-, sajt és joghurtkészítményekhez adják, és húsokat is ízesítenek vele.
* Étvágyfokozó, vércukorcsökkentő, idegrendszererősítő hatása van. Segíti a máj és az emésztőszervek működését.
Gyermekláncfű
* A pongyola pitypangnak is nevezett növényt ízesítésre kevesen használják. Gyűjteni csak tiszta, szennyeződésektől mentes helyen ajánlott.
* Fiatal, friss leveleiből főzelék, mártás és saláta készíthető. Tartósításra nem alkalmas.
* A növényből készült teának vértisztító és emésztést segítő hatása van.