A lelki bajokkal küszködő gyakran temetkezik inkább a munkába, mint hogy szembe kelljen néznie a problémáival. Ennek egy ideg még jó hatása is lehet, de a túlzásba vitt munka vagy a nagy hajtás előbb-utóbb megbosszulja magát.
A munkaalkoholizmusnak is nevezett probléma komoly betegségnek számít, ezért jó, ha időben felismerjük a bajt. Az ebben szenvedők számára az öröm, a siker egyedüli forrása csak és kizárólag a munka, ezért idővel lelkileg elmagányosodnak, ha nem figyelnek családjukra, szeretteikre, akkor őket is elveszíthetik. Testi következményei is vannak, melyek igen súlyossá válhatnak: túlzott italozás, stressz, gyomorfekély, szív- és érrendszeri megbetegedések jelenhetnek meg.
Észrevétlenül kezdődik
Sokan vannak, akik élvezik feladatukat, hivatásukat, örömmel járnak be a munkahelyükre. Akinél azonban eljön az a pillanat, hogy figyelemelterelésként kezdi el használni a munkáját vagy az elérhető sikerek, célok lebegnek a szeme előtt, az bajba kerülhet, ha nem figyel oda a figyelmeztető jelekre. Ez az állapot ugyanis szinte észrevétlenül telepedik rá, és változtat meg mindent körülötte.
Amikor a munka már túlzottan uralja valakinek az életét, amikor minden e körül forog, akkor már késő, a szerencsétlen ott vergődik a csapdában. Ekkor már a családi élet, a baráti kapcsolatok ápolása helyett is a munka áll a fő helyen, ekkor pedig az érzelmi elsivárosodás, a teljes összeroppanás és a magány lehet az út végén.
Ha valaki szereti a munkáját, még nem feltétlenül válik munkaalkoholistává. De vannak időszakok, amikor minden normális felnőtt közel kerül ehhez az állapothoz. Csak tudni kell észrevenni, hol a határ vagy legalább hallgatni szeretteinkre, akik általában már az első jeleknél észreveszik a bajt.
Ön is érintett?
Válaszoljon őszintén a kérdésekre igennel vagy nemmel! A végén számolja össze az igen válaszokat.
1. Úgy érzi, soha nincs elég ideje befejezni a dolgait?
2. Türelmetlenné válik, ha úgy gondolja, rabolják az idejét?
3. Leplezi az érzelmeit?
4. Nagyon vágyik arra, hogy teljesítményét, eredményeit elismerjék?
5. Általában verseng másokkal, a győzelemért játszik?
6. Annyira gyorsan beszél, hogy kollégái, ismerősei gyakran kérik, ismételje meg, amit mondott?
7. Rendszeresen a szavába vág beszélgetőpartnerének?
8. Idegesíti a semmittevés?
9. Gyakran csinál egyszerre több dolgot?
10. Mielőtt befejezi az egyik munkát, már a másikra gondol?
11.Vezetéskor őrülten és görcsösen nyomja a gázpedált, türelmetlen más autósokkal szemben?
12. Mindig siet valahová, és úgy érzi, az utcán járó emberek csak akadályt jelentenek a haladásban?
13. Elsőnek szokott végezni az étkezéssel?
14. Rendszeresen munka közben, az íróasztalnál tízóraizik?
15. Korán kezdi, későn fejezi be a munkanapot?
16. Rosszul alszik, ha munkahelyi problémákon töri a fejét?
17. Gyakran túlórázik?
18. Nyugtalanítja, ha munkatársaira kell bíznia egy fontos feladatot?
19. Minden más mellékes dolognak számít a munkáján kívül?
12 vagy több igen válasz a kérdésre: sötét fellegek gyülekeznek a feje felett annak, akinek ennyi igen válasza volt. Már igen közel áll ahhoz, hogy a munka megszállottja legyen. Talán már érzi is a lelke mélyén, hogy feladatai rátelepszenek az életére. Sohasem késő változtatni! Fogadja meg szerettei, családja tanácsait vagy keressen fel egy szakembert, aki segít rendbe tenni életét!