A többséget zavarja, sőt fél a körülötte lévő rovaroktól, vérszívóktól és kisállatoktól, akik képesek az egész nyarat tönkretenni. Éppen ezért megpróbálnak védekezni a hívatlan vendégek ellen: vakondűző golyótól kezdve, kullancskarkötőn át, telefonos programozású szúnyogriasztóig. De vajon tényleg jók ezek a kütyük?
Ma a naptár szerint megkezdődött a nyár, a maga összes kellemes és kellemetlen kellékével együtt. Mert ugye a következő hónapok nemcsak a strandidőről, a szabadságolásokról, a romantikus estékről és a jó rozékról szólnak, hanem a szúnyog-, kullancs- és vakondinvázióról is. Mindenki megpróbál ezek ellen védekezni, ki-ki pénztárcájához mérten. De vajon megéri ezekre költeni?
Kis ideig véd a fúvóka BORS TIPP: EGY PRÓBÁT MEGÉR
Sokan próbálkoznak különböző riasztókrémek és spray-k használatával. Kullancsokat, de főként a szúnyogokat próbáljuk vele elriasztani. Az orvosok szerint, bár az oltást nem helyettesíti, az alapvető védelmi rendszernek megfelelnek:
– Van valamennyi védő és taszító hatásuk – ismeri el dr. Bense Tamás. – Ám semmi nem helyettesíti az átnézést és a védőoltást. Hátránya, ha érzékenyek vagyunk az adott spray-re vagy krémre. Ezért először ajánlott kis felületen kipróbálni. Ha nem tapasztalunk semmilyen irritációt, nyugodtan kenjük be magunkat. Csecsemőnek nem ajánlott.
Polybé tablettára esküdtek BORS TIPP: KAMU
Gyermekek százaitól követelték a Polybé tabletta szedését erdei táborok alkalmával. Sokan ugyanis a kullancs távol tartásának egyik legbiztosabb módjának tartották. A mai orvosok legtöbbje azonban elveti a tabletta hatásosságáról szóló mendemondákat:
– Valóban nagyon népszerű volt a táborozó gyerekek körében a tabletta szedése – mondta dr. Bense Tamás orvos. – De azt kell, hogy mondjam, hogy hosszú évek tapasztalata alapján nem ez az a tabletta, amely meggátolja a kullancstámadást. Ennek szedése ellenére sokszor ugyan úgy ki vagyunk téve a kullancsoknak.
Segít az üres sörösüveg BORS TIPP: NYERŐ
Sokak életét keserítik el a vakondok. A kis állatok ugyanis gyönyörűen rendezett kerteket, évek munkáját teheti tönkre pár óra leforgása alatt. Az emberek azonban mindenféle furfanggal igyekeznek tőlük megszabadulni. A hatástalanításnak azonban korlátai vannak, az állat ugyanis védett:
– A legősibb védekezés, hogy gázolajba vagy petróleumba mártott ruhát dugnak a vakondjáratba, és annak szaga elriasztja őket. A sörösüveg metodika abban áll, hogy az üveget majdnem a pereméig beássuk a földbe, a talaj közeli légjárat rezgésbe hozza azt, és ennek hangját a vakondok nem képesek elviselni – tájékoztat honlapján Bálint Gazda.
Bűzt áraszt az ammónia BORS TIPP: EGY PRÓBÁT MEGÉR
Manapság azonban számtalan elektronikus módszer létezik a rágcsálók hátráltatására:
– Az elektromos vakondriasztók ember számára hallhatatlan frekvenciájú hangokat sugároznak, amelyek távol tartják a vakondokat – mondja internetes oldalán Bálint Gazda. – Egy ammóniatöltetű patron, amely a járatba helyezve 500 négyzetméteren tölti meg az alagutat gázzal és menekülésre készteti az ott élő és tevékenykedő kisebb és nagyobb vakondokokat – javasolja.
Azonban a kínálat szinte végtelen: találunk már vakondűző golyókat és folyadékokat, amelyek vakondorrnak elviselhetetlen bűzt árasztanak, vagy napelemmel működő karó, amely ultrahangos hangrezgéssel irányítja el a kisállatokat. Azonban melyik az igazi csodaszer, amely örökre elkergeti a nem várt vendégeket?
Rovarriasztó karkötő BORS TIPP: EGY PRÓBÁT MEGÉR
Egyre többen fűznek nagy reménységeket a rovarriasztó karkötőkhöz. A szakemberek szerint sok minden hatásos lehet, azonban nem árt másra is hagyatkozni:
– A használata mellett nem árt odafigyelni, megeshet, hogy nem minden alkalommal tökéletesen hatásos. Vélhetően az állatok ritkábban repülnek ránk, de van ennél jobb módszer is. Ki kell kísérletezni a számunkra legkedvezőbb módszert – mondta dr. Bense Tamás.
Letölthető ingyenes program BORS TIPP: EGY PRÓBÁT MEGÉR
A legmeghökkentőbb állatriasztó kétség kívül az okostelefonra letölthető moszkitó- és szúnyogriasztó program. A legmodernebb telefonokon ugyanis már tömkelegével elérhetők a különböző rovarriasztó alkalmazások. A legtöbb ilyen program ingyenesen elérhető, és leírása szerint – emberi füllel nem hallható – hangrezgésekkel tartja távol a repülő betolakodókat. Még meghökkentőbb alkalmazás talán a kutyariasztó program, amely állítása szerint szintén ultrahanggal riasztja el a kutyákat a közelünkből. Sokan esküsznek erre a technikára, azonban sokan kétségüket fejezik ki az adott programokkal kapcsolatban.
Oltást ajánl az orvos BORS TIPP: NYERŐ
– Feltétlenül oltassuk be magunkat, hiszen az agyhártyagyulladás ellen az a legfőbb védekezés. Ezen kívül bokától zárt ruhában, fejünkön kalapban érdemes túrázni menni. Nap végén azonban mindenképpen nézzük át magunkat és gyermekünket alaposan – szögezi le Bense Tamás orvos. – Ha az állat már belénk mászott, vékony nyakú csipesszel, egy mozdulattal kell óvatosan eltávolítani. A kullancs veszélyes állat, hiszen Lyme-kórt és agyhártyagyulladást is terjeszthetnek. Ha a szúrás helyén egy kis piros gyűrűt látunk, ajánlott orvoshoz fordulni, és vizsgálatot kérni a kórra.