Hollywoodi színésznők és modellek szerezték vissza szülés után karcsú alakjukat a TRX segítségével. Most pedig már a terhesség ideje alatt is segítenek a hevederek.
Kismamáknak állított össze TRX-hevederes feladatsort Driszku István személyi edző. A gyakorlatok azoknak a kismamáknak is nagyszerű segítséget nyújtanak, akik nem sportoltak, sőt orvosuk a túlsúly miatt például diétát javasol.
A feladatsor ugyanis alaposan megmozgatja az izmokat, anélkül, hogy vérbőséget, feszülést okozna az alhasban, vagy bármilyen szinten veszélyeztetné a magzat egészségét. De alkalmas arra is, hogy az addig rendszeresen sportoló várandósok megőrizhessék fittségüket.
Könnyebb lesz a terhesség
Az eredetileg az amerikai tengerészgyalogosok számára kifejlesztett TRX világszerte egyre divatosabb mozgásforma, de a rehabilitáció területén is mind gyakrabban alkalmazzák, hiszen a felfüggesztett hevederek segítenek a mozgásban, ugyanakkor olyan mélyizmokat is átmozgatnak, melyeket egyébként igen nehéz lenne edzeni. Ráadásul nincsenek súlyzók, csak a saját testsúlyával edz mindenki, és még az egyensúlyérzéket is fejleszti.
„Ezzel a mozgásformával élsportolók, és teljesen kezdők is mozoghatnak. Azoknak a kismamáknak is ajánlott a TRX akik addig soha nem mozogtak, vagy a nagy súly miatti ödéma miatt diétát, több mozgást javasolt az orvos. Sokak szemében bűnös gondolat fogyni a terhesség ideje alatt, de akik nagyfokú túlsúllyal kezdik a 9 hónapot, azok bizony le is adhatnak néhány fölös kilót a mozgás hatására, méghozzá anélkül, hogy önsanyargató diétát kellene tartaniuk.
Sőt, javul a mozgáskoordinációjuk, kevésbé érzik bizonytalannak a járásukat ahogy a hónapok során nő a pocakjuk, és áthelyeződik a testük egyensúlyi pontja” magyarázza a babát várók hevederes edzését kifejlesztő edző az alapokat. „Bár a TRX-hevederekhez hasonló segédeszközt a gyógyászati rehabilitációban is alkalmaznak, én veszélyeztetett terhesekkel nem edzek.”
Vigyázunk a babára
„A kismamák a TRX gyakorlatok 40 százalékát ugyanúgy végezhetik, mint bárki más. Náluk azokban mindig használunk könnyítésként valamilyen segédeszközt, például fitball labdát, gumiszalagot…
Azokat a gyakorlatokat zártam ki, amelyek hasűri nyomást okoznak, megfeszítik a csípőt, a medencét. Ilyen például a széles terpeszállásban végzett guggolás. Persze ahhoz, hogy a keringést fokozzuk, és a lábat is megfelelően edzhessük, a szűk terpeszállásos guggolást ugyanúgy alkalmazzuk a kismamáknál is. De ekkor is van a várandós háta mögött egy a fitball labda. A kismama így csak olyan mélyre guggolhat, amíg ráül a labdára.
Jó, ha beszereznek egy pulzusmérő órát, mert az edzések során nagyon sokat segít. A terhesség idején ugyanis nem engedjük edzéskor sem 140 fölé a pulzust.
A kismama-TRX legfontosabb célja, hogy segítsünk a várandósoknak minél könnyebben megélni a testük változásait. Ilyenkor például kissé megbillen – és kilazul – a medence, majd a térd és a boka is azonnal reagál a súlypontváltozásra. Ezért nem sarokbillentéssel, hanem telitalpon végeztetjük a gyakorlatokat, hogy ne terheljük túl a szalagokat.
Gyorsabb fogyás szülés után
Mire a hevederes edzést végző kismamák babája megszületik, már olyan szinten begyakorolták az alapfeladatokat (melyek közül hatot most is bemutatunk), hogy akár otthon is végezhetik őket, ha 20 percre szundikál végre a pici. Nem kell állandóan edzőterembe rohanni, koplalni, és mégis gyorsan visszanyerheti az alakját a mama. Aztán amikor már túl vannak az első hónapokon, jöhetnek az újabb gyakorlatok.