Test és lélek

Halálos fertőzést is okozhat a klíma

Bors

Létrehozva: 2012.06.05.

A nem megfelelően beállított, illetve karbantartott légkondicionáló kínzó tünetekkel járó nyavalyákat, súlyos esetben halálos fertőzést is okozhat. Összeállításunkból megtudhatja, miként óvhatja meg magát ezektől a betegségektől.

 

Legionella

* A klímaberendezések karbantartása, illetve rendszeres fertőtlenítése szó szerint halálosan komoly feladat. Ennek hiányában a légkondicionálóban elszaporodnak a legionellabaktériumok, melyek súlyos fertőzést okozhatnak. Ez az úgynevezett légiósbetegség, amit 1976-ban írtak le először, mikor is egy philadelphiai szállóban 34 veterán légiós hunyt el a szellőzőrendszerből a levegőbe került kórokozó okozta, a tüdőt támadó járványban. A betegségnek két formája ismert, a legionella pneumonia és a Pontiac-láz.

Tünetei: a legionellát magas láz, nehéz légzés, száraz köhögés, izomfájdalmak, elégtelen emésztés, tudatzavar kíséri. Az akár tíz napig is lappangó, agresszív tüdőgyulladás halált okozhat, s különösen veszélyes a rendszeres alkoholfogyasztókra, a dohányosokra és a legyengült immunrendszerű emberekre. A betegség másik változata, a Pontiac-láz – amit nem kísér tüdőgyulladás – lényegesen szolidabb lefolyású. Rövid, 1-3 nap lappangási idő után fej- és izomfájással, enyhe köhögéssel, általános testi-lelki levertséggel jelentkezik.

* Ha a föntebb sorolt tüneteknek csak az egyikét is észleli, s gyakorta tartózkodik olyan helyiségben, ahol légkondi működik, ne kezelje náthaként, s ne akarja otthon kiheverni a nyavalyát, hanem azonnal forduljon orvoshoz! A legionella esetén haladéktalanul meg kell kezdeni a kórházi kezelést, a Pontiac-láz – sok vitamin- és folyadékbevitel, illetve kiegyensúlyozott, rendszeres étkezés és sok pihenés mellett – általában egy héten belül spontán gyógyul.

Ízületi gyulladás

* A rendszeres tisztítás mellett nagyon fontos, hogy a légkondicionálót ne állítsuk túlságosan alacsony hőmérsékletre. A 30-35 fokos kinti levegő után valóságos sokként éri az ízületeket egy 18-19 fokosra hűtött helyiségbe lépni. Amennyiben ez rendszeressé válik, az nagyon hamar ízületi gyulladás, reuma kialakulásához vezethet, s – a közhiedelemmel ellentétben – nemcsak az idősebbekre, de a huszonévesekre is egyaránt veszélyes.

Tünetei: főként a könyök- és a térdhajlatban, a csuklóban, a bokában, illetve az ujjakban jelentkező égő fájdalom. Az érintett területeken a gyulladástól a bőr kipirul, érzékeny lesz, nehézkessé válik az adott testrész mozgatása is. A helyiségek túlhűtése már csak azért is káros, mert az emberek többsége nyáron 25-27 fokos hőmérsékletben érzi magát komfortosan. Az ideális az, ha a kinti hőmérsékletnél öt, legfeljebb hét fokkal állítja alacsonyabbra a berendezést.

* Az ízületi gyulladás többféle módszerrel kezelhető. Visszaszorítható gyulladáscsökkentő krémmel, pirulával, de számos természetes vakcinája is van, többi közt a lucerna-, a gyömbér-, a rozmaring- és a ginzengtea. Természetes gyulladáscsökkentő továbbá a zeller (nyersen és főve is), az ananász, ám az egyszer már gyulladt szervek mindig is érzékenyebbek maradnak a hőingadozásra és a terhelésre.

Tudni kell azt is, hogy a reumának csak a tünetei enyhíthetők, avagy – jó esetben – szüntethetők meg, maga a betegség azonban nem gyógyítható.

Gombák

* A légkondi fertőtlenítése nemcsak a legionellabaktérium, de a gombás fertőzések megelőzése érdekében is fontos. Ajánlott az összegyűjtött vizet rendszeresen kiönteni, a szűrőt cserélni, s a teljes rendszert fertőtleníteni, mert a gombatelepek gyorsan tenyésznek a legkisebb párás, nyirkos felületeken. A legelterjedtebb az aspergillius nevű gomba, amelynek spórái belélegezve megtámadják a tüdőt, s megtelepszenek az orr- és az arcüregben is.

Tünetei: elsőként nehéz légzésre, mellkasi, orrüregi és arcfájdalomra panaszkodik a fertőzött. Amikor a gombák már elszaporodtak a testben, véressé válik a fertőzött ember köpete.

* A gombás fertőzés roppant alattomos, mivel hosszú ideig tenyészik a szervezetben, amíg tüneteket kezd okozni. Ám ha már elterjedt, gyorsan terjeszkedik. Épp ezért, ha a sorolt tünetek bármelyikét észleli, azonnal forduljon orvoshoz! A fertőzés pontos helyét röntgennel mutatják ki, s antibiotikummal gyógyítják. Ugyanakkor az orr- és arcüregből általában ki is kell kaparni az élősködőt, amit ezt követően szintén antibiotikumos oldattal kezelnek.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek