A legtöbbször nem vagyunk tudatában annak, hogy viselkedésünkkel okozzuk magunknak a pénzügyi problémákat. Ezt azonban némi odafigyeléssel meg lehet előzni. Összegyűjtöttük a túlköltekezés öt legfőbb okát, ha ezeken változtatunk, jó eséllyel elkerülhető az anyagi csőd.
Akinek nincs vésztartaléka, félretett pénze a nehéz időszakra, az bizony szorult helyzetbe kerül, ha kiesik bevételeinek nagy vagy teljes része, és nincs semmilyen egyéb mellékes jövedelme. Rengeteg probléma származik ebből, főképp, ha ez még figyelmetlenséggel is párosul. Összegyűjtöttük azokat a gyakori hibákat, melyek gyorsan az anyagi hanyatlás felé vihetnek.
Jegyezze fel a kiadásait!
Sokszor érzi úgy, hogy az utolsó forintig elköltötte az egész fizetését, mégsem tudja, mire ment el a pénze? Ha rendszeresen feljegyezné a kiadásait, akkor pontosan nyomon tudná követni az elkötött filléreket. Sőt, aki ezeket egy kifejezetten erre tervezett programban rögzíti, az még hónapok múltán is tudni fogja, hogy mire ment el a pénze. – Aki mindent feljegyez, pontosan látni fogja, milyen szükséges kiadásai vannak, és azt is, hogy mire költ többet a kelleténél. A rendszeres elemzés arra fogja rávezetni, hogy vásárlásai során eszébe jusson, hogy ha egy adott termékre vagy szolgáltatásra a múlt hónapban sokat költött, akkor azt most visszafogja. Ez pontosan úgy működik, ahogyan a reklámok hatnak a tudatalattira. A kezdeteknél a fegyelmezett gondolatok megzavarhatják, sőt akár mérges is lehet, hogy folyton emlékezteti magát a túlköltekezésre, de ezt leszámítva hosszú távon hasznosabb a kiadások rendszeres feljegyzése – mondta el Kukucska Ferenc, a penzmenedzser.hu megalapítója, ahol megtalálhatjuk az ingyenes segítő programot.
Legyen türelmes!
Sok embernél visszatérő probléma, hogy ha akar valamit, azt azonnal akarja. Ezzel nem is lenne baj, hiszen ez a belső hajtóerő sokszor extra cselekedetekre, több és jobb munkára ösztönöz. A baj akkor kezdődik, ha a most akarom érzése figyelmen kívül hagyja a pénzügyi helyzetet, és a nagyobb lakás, jobb autó, márkásabb, drágább ruhák, új, vagányabb mobil, a státuszszimbólumok megszerzésének hajszolása végül a pénzügyi erőforrások kimerüléséhez vezet. Az is lehet, hogy egy jobb állást sikerült megcsípnie, ahol több a fizetése, ebben az esetben még inkább felerősödhet a most akarom érzés.
Ez ellen úgy lehet védekezni, ha folyamatosan átlátja és elemzi pénzügyi helyzetét, vágyait egyezteti lehetőségeivel, ha bevételeinek növekedésével nemcsak kiadásait, hanem megtakarításait és befektetéseit is arányosan növeli.
Ne dőljön be a csillogó reklámoknak!
A reklámiparban jól tudják, hogy ha sikerül egy sztárt, közszereplőt a hirdetésekben szerepeltetni, akkor biztos a siker, mert szeretnénk úgy kinézni, azt az életet élni a fogyasztás által, amit ő. Ebben az esetben is csak a mértékkel van a baj, mert ez az azonosulási vágy szinte mindenkiben működik, és valóban jó érzést okozhat ugyanazt enni, inni, használni, amit kedvenc sztárunk, de a túlzásba vitt megfelelés már nagyon negatívan befolyásolhatja pénztárcánkat.
Kerülje a játszmákat!
Sokan szeretnének túltenni szomszédjaikon, barátaikon, kollégáikon. Úgy gondolják, ha többet engedhetnek meg maguknak, akkor többnek is érezhetik magukat. A „ki a sikeresebb?” játék azért működik, mert az emberek nagy többsége a másik elért eredményeit valóban a külsőségek, az első benyomás alapján ítéli meg. Fontos azonban, hogy ebben a versengésben való részvételünk egyensúlyban legyen pénzügyi helyzetünkkel, ezért érdemes a lehetőségeinkkel arányos vágyakat, megtakarítási célokat kijelölni, és az elérésükhöz szükséges pénzügyi gazdálkodást betartani.
Kérjen segítséget!
Sajnos a pénztárcánkat is súlyosan érintő személyiségzavarok csak nagyon ritka esetben, és hosszú idő után küzdhetők le szakember segítsége nélkül. Ha ilyen vonásokat fedez fel magán vagy szerettein, ne szégyellje, forduljon szakemberhez, mert nemcsak életét, hanem pénzügyi helyzetét is jelentős mértékben javíthatja, ha megoldja.