Test és lélek

A szendék megvadulhatnak, a nyugodtak agresszívvá válhatnak a piától

EEP

Létrehozva: 2012.05.31.

A bulik időnként csúnya berúgással végződnek. Ilyen állapotban sokan egészen másként viselkednek, mint egyébként, és másnap mindent az italra fognak. Szakértőket kérdeztünk, hogy kire és hogyan hat az alkohol.

 

Jókedv

Kis mennyiségű alkohol még általában emeli a hangulatot. Ilyenkor elégedettebb az ember, sokkal szebbnek látja a világot, tréfálkozik, jó kedélyű. Ha még egy kicsit iszik az illető, ellenállhatatlan érzése támad, hogy hangosan beszéljen, jókat daloljon, nevetgéljen. Az erre ráivott mennyiség kezdi megváltoztatni a viselkedést.

Rosszkedv

Vannak, akik egyre kedvetlenebbek, szomorúbbak lesznek az elfogyasztott alkohol hatására.

– Ezeknél az embereknél a depresszió általában már gyermekkorban jelentkezik. Ők gyakran már fiatalon felfedezik, hogy az alkoholnak kedélyjavító hatása van, viszont az italhoz idővel hozzászokik a szervezetük, és már nem kelti náluk a megszokott hatást – magyarázta Bereczki Sándor, az Emberbarát Alapítvány igazgatója.

Agresszió

Van, akiből a nagyobb mennyiségű ital erőszakosságot vált ki. Ő mindenkiben ellenséget lát, féktelen agresszivitás vesz erőt rajta.

– Általában azok a részegek szoktak agresszívvá válni, akik nem éreznek ugyan ellenállhatatlan vágyat az ivás iránt, de ha egyszer elkezdik, képtelenek abbahagyni. Ők a felelősek a részegen elkövetett erőszakos cselekmények nagy részéért – mondta dr. Funk Sándor addiktológus.

Nyugodtak

Akik gyakran, szinte mindennap isznak, azok már gyakorlottak, általában nyugodtan, sőt, csöndesen viselkednek részegen. Többnyire maguk elé bámulnak vagy halkan beszélgetnek hasonló társaikkal.

Rosszullét

Bizonyos embereknek már kis mennyiségű italtól is rossz közérzete támad. Egyeseknek ólomlábaik nőnek, másoknak kettős látásuk lesz, alig tudnak közlekedni, mellényúlnak még a saját poharuknak is. Van, aki körül forogni kezd a szoba. Az ilyen részeg ember legtöbbször elveszti egyensúlyát, és amíg nem kerül detoxikálóba vagy nem alussza ki magát, képtelen járni, sőt, néha állni is.

Sok szerencsés ember szervezete nem bírja az alkoholt, és néhány fél deci után kiadja magából a mérget.

Testi érzések

– Különböző alkatúak vagyunk, más-más az anyagcserénk, nem lehet kiszámítani, hogy mikor mekkora mennyiségű ital árt meg, és éppen hogyan hat majd a szervezetünkre, de bizonyos mennyiség után minden stáció elkövetkezik – tette hozzá Bereczki Sándor.

Az alkohol aluszékonyságot idéz elő, amely nem természetes alvás és amennyiben többet ivott az illető, mint amennyit a szervezete el tud viselni, a legképtelenebb testhelyzetekben képes elaludni. Ilyenkor akár kómás állapotba is kerülhet, sőt, meg is halhat – figyelmeztetett az addiktológus.

Dr. Funk szerint a felületes tapasztalat mutatja csak azt, hogy bizonyos emberekre másképpen hat az alkohol.

– Csupán fokozati eltérések mutathatók ki, ezek az illető fizikai-pszichikai állapotától és az alkoholos ital minőségétől, illetve mennyiségétől függenek. Az egyes fokozatokon mindenki végigmegy. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek