Az ártatlannak tűnő tavaszi napsütés hozza ki az első szeplőket és hozza meg az első leégéseket. Ilyenkor még csalóka a nap, a szél miatt az ereje kevésbé érezhető, ezért éppen most a legveszélyesebb.
A napfolttevékenység miatt a sugárzás ereje idén nagyobb, mint más években, figyelmeztet dr. Kohán József szegedi bőrgyógyász. Tiszta égbolt esetén többszörös a kockázat.
– A káros hatást a vitaminok kivédhetnék, de azok éppen erre a tavaszi időszakra ürülnek ki a szervezetünkből, ezért a pótlásukra nagyon nagy szükség van – int a szakember. – Ugyanakkor a rák kivédéséhez elengedhetetlenül szükséges D3-vitamin kialakulásához a szervezetünknek szüksége van a napfényre. Tavasszal fontos a napozás, de nem szabad leégni. Némely nagy faktorszámú napvédő krém olyan alapanyagot tartalmaz, amelyik rákkeltő hatású lehet, ezért érdemes visszatérni a természetes alapú kozmetikumokhoz – mondja a szegedi orvos.
Dr. Dálnoki Olga bőrgyógyász kozmetológus főorvos azt javasolja, hogy tizenegy és fél három között májusban se tartózkodjunk a napon, és főleg a gyerekeket óvjuk a direktsugaraktól. Egyéves kor alatt tíz óra előtt és négy után vigyük csak őket a napra. A káros hatások összeadódnak és gyakran csak 50–60 éves korban jelentkeznek a következmények.
– A nagy karimájú kalap hasznos. A smink, a parfüm barna foltot okozhat, és antibiotikumok, reumára szedett gyógyszerek is kiválthatnak allergiás reakciókat. Nem javasolt a napozás magas vérnyomással vagy daganatos betegségekkel sem. Amire sokan nem gondolnak: nem csak a víz, de az autó ablaküvege is felerősítheti a sugarak erejét. A szem védelmében használjunk olyan napszemüveget, ami szűri az UV-sugarakat.
A szoli sem jó
Sokan veszik igénybe tavasszal a szoláriumokat a természetes napozás előkészítéséhez, de azzal is óvatosnak kell lenni, figyelmeztet dr. Dálnoki Olga főorvos. – Négy-öt alkalommal ötperces időtartam alatt a bőrben levő rostok még nem sérülnek. A Kairó Szépségszalon vezetője, Pattantyús Ádám ötven százalékos forgalomnövekedést tapasztalt.