E hét végén már 25 fok is lehet napközben, azaz megkezdődik a hamisítatlan sörszezon. Az alábbiakban azt mutatjuk be, milyen úton kerül a nyár legnépszerűbb itala a kriglibe, de tippeket adunk ahhoz is, hogyan készíthet ütős, illetve kíméletesebb söralapú koktélokat.
A malátaőrleményt ezután cefréző tartályban vízzel keverik, majd a keverék harmadát főzőüstbe csapolják, s ezt forrásig melegítik, forralják, visszaszivattyúzzák a cefrézőbe, majd ezt kétszer megismétlik.
Az így kapott anyag az erjesztőbe kerül, ahol a készülő italt – fajtájától függően – 5-9, illetve 10-25 Celsius-fok közt erjesztik, miközben élesztőt adnak hozzá. E folyamat 14-20 napig tart, ekkor fejtik le a sört az üledékről.
Ezt követi a sör utóerjesztése, az úgynevezett ászokolás, amit 0 fokos hőmérsékleten végeznek, fémtartályokban. E folyamat 2-5 hónapig tart, ez alatt az ital kitisztul, szén-dioxiddal dúsul, s elnyeri jellegzetes zamatát.
A kész sört hordókba, palackokba fejtik. Alkoholtartalma attól függ, milyen sűrű cefréből készítették, s meddig erjesztették. A sörök egyébként a leggyengébb italok, átlagos szesztartalmuk 2,5-5% közötti.
Koktélok sörből
Mexikói csapás: egyszerű a receptúra, egy pohár mexikói sörhöz (pl.: Coronita, Tecate) óvatosan – hogy az ital megőrizze szénsavtartalmát – keverjen 3-4 cl tequilát. Citrommal díszítendő, hidegen és mértékkel fogyasztandó.
Ír mélyütés: egy korsó Guinnesshez adjon 2-3 cl whiskey-t, ugyanennyi Bai-leyst, majd keverje el a fekete sörben.
Angol diszkréció: 2 dl hideg világos sört – a lényeg, hogy ne pilseni típusú legyen – mérjen egy korsóba, majd töltse fel hűtött szénsavas gyömbérrel vagy citromos üdítővel. Jellegzetes brit ital.
Francia bohémság: 3 dl hűs világos sörhöz adjon 2 dl jeges limonádét. Ez a franciák Panachéja, melynek jelentése keverék. Másnaposság ellen is remek.