Kamaszkorig kínozhat a növekedési fájdalom

PUBLIKÁLÁS: 2009. május 25. 12:30
A felnőtté válás nem csak lelkileg, hanem fizikailag is próbára teszi az embert – többek között a növekedési fájdalommal. A kínzó érzés az alsó végtagokban jelentkezik, és akkor alakul ki, amikor a gyerekek egy-egy intenzív növekedési szakaszhoz érkeznek. A fájdalom általában hamar elmúlik, tanácsos azonban nem félvállról venni azt, mert számos kisebb-nagyobb nyavalya produkál ahhoz megtévesztésig hasonlító tüneteket. A témáról – amely minden hatodik gyereket érinti – dr. Bense Tamás családorvos beszélt lapunknak.
Okozhatja lúdtalp is
A test rossz tartása, tehát statikai hiba is okozhat a növekedési fájdalomhoz hasonló tüneteket. A görnyedt tartás például gyakorta vált ki fájdalmat az egyes lábcsontokban, de hasonló következménye lehet a bokasüllyedésnek, közismert nevén a lúdtalpnak is. Ennek kialakulását általában a nem megfelelő cipő viselése okozza. Ha ugyanis a lábbeli nem tartja a sarkot, akkor a sarok egyre inkább befelé fordul, és kialakul a lúdtalp. Mindezt a leghatékonyabban rendszeres lábtornával, a cipősarok belső felének megemelésével lehet elkerülni. Amennyiben a gyerek izmai a sétától, futkározástól sokkal hamarabb elfáradnak, mint az indokolt volna, tanácsos ortopéd orvoshoz fordulni – ez ugyanis bokasüllyedést jelezhet.


Házi gyógyírek a nyavalyára
* Meleg, nyugtató fürdő
* A fájó végtag éjjeli melegen tartása
* Lelki támogatás, megértés, nyugtatás
* Nem túl erőteljes, inkább simogató masszázs
– Milyen tünetekkel jár és mi okozza a növekedési fájdalmat? – kérdezte dr. Bense Tamást a Bors.


– A nagyobbaknál mikor kell a szülőknek arra gondolniuk, hogy gyermekük panasza esetleg betegséget jelez?

Bors
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.