
Michael Madsen a ’90-es évek amerikai filmgyártásának egyik ikonikus, mégis rendkívül alulértékelt arca volt. Keménykötésű, jellegzetesen rekedt hangú színész, akiben egyszerre megvolt az erő és nyugalom. Leginkább jó barátja, a kultikus rendezőzseni, Quentin Tarantino filmjeiből ismert. A Kutyaszorítóban és a Kill Bill tette őt halhatatlanná a filmkedvelők körében. Játszott ő bűnözőt és bűnüldözőt is egyaránt, ám szerepeiben mindig az volt a közös, hogy amint betette a lábát bármely jelenetbe, a levegő rögtön megfagyott. Nem az a fajta színész volt, akit vonzott volna a sztárság, és bármilyen szűkszavú figurákat is kapott, mégis fent tudott maradni az olykor kegyetlen sodrással áramló hollywoodi vérkeringésben. A filmfellegvár eme legendájának halála előtt úgy tisztelgünk, hogy legjobb filmjeit szedtük most csokorba nektek.
Ebben a két fejezetre bontott, klasszikus bosszúmoziban Michael Madsen egy igen fontos mellékszálat tölt be. Figurája egy igazi minden hájjal megkent gazfickó, kinek az ég világon semmi se szent. Budd szerepében Madsen kétszer is megpróbálja eltenni láb alól Uma Thurmant, ám azt a Kill Billből, valamint most a Netflixről is megtanulhatták a nézők, hogy ez nem egyszerű feladat. A címszereplő Bill öccsét megformáló karakterszínészt itt egy kiégett, ex-bérgyilkosként láthatjuk, kinek végzete pont az lesz, amit a legjobban szeret a világon: a pénz.
Michael Madsen 30 évvel ezelőtt bemutatta, nemcsak bűnügyi mozikban, hanem a sci-fiben is otthon van. A lény egy földönkívüli szörnyeteg és az őt üldöző tudóscsapat macska-egér játékáról szól. Madsen karaktere pedig a kutatók teszetoszaságába hozza el azt a keménységet, amit egy ilyen horrorba átcsapó, akciójelenetekkel dúsított tudományos fantasztikum sztorija megkövetel. Szűkszavú, kemény, és nem riad vissza semmilyen, nem e világi teremtménytől sem.
Quentin Tarantino nagyon régóta szeretett volna egy téli westernt fogatni, és mikor ez összejött neki, meginvitálta régi cimboráit is. Így játszhatta el Madsen a magát egyszerű, ártalmatlan cowboynak kiadó banditát. Bár a Joe Gage álnevet használó rosszfiú nem központi szereplő Tarantino kamaradrámájában, de miután mindenki gyanús a hóvihar elől menekülő embereknek menedéket nyújtó fogadóban, így Madsen karaktere is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a tizedik moziján nem túl sietve dolgozó direktor talán legfeszültebb alkotásának nevezhessük az Aljas nyolcast.
Bár Mike Newell mozijában Al Pacino és a visszatérésére készülő Johnny Depp kissé ellopják előle a reflektorfényt, Michael Madsen is szerepel a Fedőneve: Donnie Brasco-ban. Méghozzá nem is akárhogy! A lekapcsolni kívánt maffia keményfiúját olyan jól hozta Madsen, hogy minden jelenetének összes képkockájában harapható a feszültség. Ray karaktere egy olyan figura, akinek DNS-ébe bele van kódolva a robbanékonyság és a veszély. Nem véletlenül tudta őt ilyen jól alakítani a színész, akit most egész Hollywood gyászol, hiszen ezek a karakterek álltak neki igazán jól.
Michael Madsennek egy csak ritkán látott oldalát ismerhettük meg Ridley Scott road movie-jában. Az érdes hangú sármőr Louise hűséges párjaként tűnik fel a moziban, és bár csupán egy mellékszerepet tölt be, mégis segít abban, hogy a Susan Sarandon által megformált kedvesének karakteríve kellő mennyiségű drámai mélységet kapjon.
Ebben az '50-es évekbeli nyomozós noirfilmben Michael Madsen egy kemény, öltönyös igazságosztó bőrébe bújt bele. Karaktere tökéletesen illeszkedik a cinikus rendőrök közé, akik sajátos módszerrel tartják fent a rendet Los Angeles alvilágában. Noha Madsen itt egy kicsit visszafogottabb a megszokottnál, játékával és a puszta tekintetével is olyan erőt képes sugározni, hogy attól még a képernyő túloldalán is összerándul az ember gyomra.
Ugyan, hogy felejthetnénk el Quentin Tarantino kultikus bűnfilmjének táncolással egybekötött „füllevágós” szekvenciáját? A világ itt, az 1992-ben megjelent Kutyaszorítóban vetítései során kapta fel a fejét igazán Michael Madsenre, aki zseniálisan vitte vászonra Mr. Blonde karakterét. Madsen csendes pszichopatájától még saját társainak is borsódzott a háta, hát még az ellenségei hogy féltek tőle. Egy biztos, ezután a film után már senki sem hallgatta ugyanolyan mosollyal az arcán a Stealers Wheel Stuck In The Middle With You című slágerét, mint azelőtt.
A 67 éves korában elhunyt Michael Madsen legemlékezetesebb alakításait felvonultató galériánkat a lenti képre kattintva tekintheted meg:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.