Az álmok emberemlékezet óta népszerű topiknak számítanak a művészetekben. Nem csoda, hogy napjaink egyik legkiválóbb rendezőjét, Christopher Nolant is megihlették, és ebben a témakörben alkotta meg az egyik, de sokak számára talán egyenesen a legjobbnak számító filmjét. A tipikus, Nolan-féle, Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Marion Cotillard, Cillian Murphy, Joseph Gordon-Lewitt és Michael Caine neveivel fémjelzett szereposztás, az összetett, szó szerint több rétegből álló történet, valamint a kivételes látványvilág együttesen járult hozzá ahhoz, hogy az Eredetről még megjelenése után másfél évtizeddel is sokat beszéljünk. A megosztó lezárás, ami óriási kérdőjelet hagy a nézőkben, pedig csak hab a tortán. A mozi megjelenésének 15. évfordulója alkalmából amellett, hogy megosztunk pár érdekességet a filmről, segítséget is nyújtunk azoknak, akik másfél évtizede nem tudják, hogyan is ért véget az Eredet.
Bár a hamarosan ismét a mozikban feltűnő Leonardo DiCaprio a film abszolút sztárja, sem az első, sem a második választás nem ő volt Cobb szerepére. A főszerepet a rendező felajánlotta Brad Pittnek és Will Smithnek is, utóbbi az elmúlt hetekben népszerű is volt a sajtóban pont emiatt, hiszen a pofonosztó Oscar-díjas színész azért nem vállalta el az Eredetet, mert egész egyszerűen nem értette a történetét.
Christopher Nolan kötödése a görög mitológiához és irodalomhoz nem a jelenleg forgatás alatt álló Odüsszeiától eredeztethető. Az Eredet egyik karaktere, Ariadne is már egy utalás a hellászi hősmondás egy alakjára, a krétai királylányra, aki a Nolan-film szereplőjéhez hasonlóan egy útvesztőből segít megtalálni a kiutat.
Az Eredet ötletének magja még a ’80-as években lett elültetve, ugyanis akkor pattant ki a 16 éves Christopher Nolan fejéből. A forgatókönyv viszont csak közel két évtizeddel később, 2002 körül öltött először testet, majd az azt követő esztendőkben tovább formálódott, hogy elérje végleges formáját.
Nemcsak a 2010-es sikermozi, hanem az egész filmtörténelem egyik leglátványosabb akciójelenete, a híres forgó folyosó szekvencia leforgatása elképesztő kihívást jelentett. Miután a direktor hírhedt arról, mennyire szereti nélkülözni alkotásaiban a számítógépes utómunkát, itt is egy megépített, 30 méter hosszú díszletben zajlott a forgatás. A jelenet elkészítéséhez 500 emberre volt szükség, a képkockákon bukfencező Joseph Gordon-Lewitt pedig azt mondta, élete egyik legfájdalmasabb élménye volt rögzíteni ezt a jelenetsort, de a végeredmény gyönyörű lett, szóval mindenki munkája megtérült.
A folyosós jelenet mellett a film természetesen bővelkedik még látványos képsorokban. Ide tartozik még a párizsi kávézóban rögzített szekvencia is, melynek robbantását szintúgy nem a számítógép szobában teremtették meg. A forgatáson óriási hangágyúkkal idézték elő a látványos pillanatot, melyet olyan kamerákkal rögzítettek, melyek 1500 képet tudnak felvenni másodpercenként.
A most épp Robert Downey Jr-ra lecsapó Christopher Nolan igazi családbarát filmkészítő. Az angol direktor ugyanis alkotásaiban rendszeresen biztosít szereplési lehetőséget saját családtagjainak, így az Eredetben is fel-feltűnik a Nolan família egy-egy tagja. A unokatestvére például légiutas-kísérőt, Magnus nevű fia pedig Leonardo DiCaprio karakterének gyermekét alakítja a moziban.
Sokak számára zavaros és követhetetlen lehet az Eredet sztorija, ezért egyes országokban, például Japánban vizuális segédlettel sugározzák a filmet a televíziók. Hogy mit is értünk ez alatt? A képernyő sarkában egy szám jelzi a nézőknek, hogy a cselekmény aktuálisan zajló eseményei éppen hányadik álomszinten zajlanak.
A mozi fináléja a filmtörténet egyik legemlékezetesebb, és egyben legmegosztóbb lezárása is. A rajongók csatározását az a kérdés eredményezi, hogy vajon Cobb továbbra is álmodik-e, vagy visszatért a valóságba. Bár a pörgettyű forgása és kilengése azt is jelentheti, hogy a végkifejlet szabadon interpretálható, a válasz igazából olyan, mint az ördög: a részletekben lakozik. A szemfülesek észrevehették, hogy nem is a pörgettyűt, hanem a főhős ujján viselt (vagy épp nem viselt) gyűrűt érdemes figyelni. Ez pedig egyértelmű választ ad a kérdésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.