Brian De Palma

Emlékszik még? Brian De Palma hozta el nekünk az imádott szexszimbólumot – Mutatjuk!

Brian De Palma
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 03. 17:45
A hollywoodi zsenik nem csak filmeket rendeztek. Brian De Palma, Scorsese és David Fincher is kikacsintott a zeneipar irányába és világhírű zenészeknek rendeztek videoklipeket. Akadnak köztük igazi kincsek is, köztük a De Palma által felfedezett Courteney Cox!

Hollywood csúcsrendezői időnként kalandozásra indulnak a filmek világán kívülre és a zeneipar szolgálatába állítják tehetségüket. A nagy nevek közül David Fincher, Gus Van San, de még Brian De Palma is rendezett videoklipet olyan zseniális zenészeknek, mint David Bowie, az Aerosmith vagy Madonna.

Brian De Palma a Dancing in the dark videoklipjének forgatása során fedezte fel a fiatal Courteney Cox-ot (Fotó: youtube)
Brian De Palma a Dancing in the dark videoklipjének forgatása során fedezte fel a fiatal Courteney Cox-ot (Fotó: youtube)

 Brian De Palma az elsők között rendezett klipet 

  • Bruce Springsteen: Dancing in the dark (1984) 

De Palma első és egyetlen videoklip-rendezése a Főnök, Bruce Springsteen egyik legnépszerűbb dalához készült. A Dancing in the dark 1984-ben jelent meg kislemezként, ezzel is promózva a Born in the USA albumot, amin eredetileg szerepelt. A Sebhelyesarcú rendezője eddigi munkássága alatt ezt az egyetlen klipet forgatta, azóta sem vágott bele hasonló projektbe. A videó különlegessége, hogy a lány, akit Springsteen felhív a színpadra táncolni nem más, mint Courteney Cox, a Jóbarátok sorozat sztárja, aki mára tulajdonképpen szexszimbólummá vált. De Palma személyesen választotta ki a szerepre a színésznőt, aki karrierje kezdetét ennek a klipnek köszönheti.

  •  Michael Jackson: Bad (1987) 

A Bad videoklipjéhez két király összefogására volt szükség. A pop királya, Michael Jackson és a gengszterfilmek királya, Martin Scorsese közös munkájának gyümölcse a Bad elhíresült felvétele. Ha ebből a szemszögből nézzük a képkockákat, a sötét, elhagyatott épületben játszódó jelenet pont olyan, mintha az Oscar-díjas rendező valamelyik alkotásából került volna ki. Scorsese olyan klasszikusokat jegyez, mint az Aljas utcák, a Taxisofőr, a Nagymenők, a Casino vagy a Krisztus utolsó megkísértése, zeneipari kikacsintása pedig nem is szakította meg a remekművek sorát. De Palma-hoz hasonlóan ezzel az egy rendezéssel véget ért zenei karrierje és visszatért a filmezés világába.

  •  Aerosmith: Janie’s got a gun (1989)  

A Hetedik és a Zodiákus rendezője, David Fincher igazi mogulnak számít a kliprendezés terén. Számos zenésszel dolgozott már együtt karrierje során, például Rick Springfielddel, Stinggel, Madonnával, Mark Knopflerrel és a Foreigner együttessel is. Leghíresebb rendezései közé tartozik az Aerosmith zenekar Janie’s Got A Gun című számához készült videoklip. A dal 1989-ben jelent meg a Pump című albumon. Steven Tylert újságcikkek ihlették a dal megírására és ennek kapcsán hozta létre a Janie’s Fund alapítványt is, ami családon belüli erőszakot elszenvedett áldozatoknak nyújt segítséget. 

  •  Red Hot Chili Peppers: Under the Bridge (1992) 

Gus Van Sant az Otthonom Idaho és az örökérvényű Good Will Hunting filmekkel írta be magát a hollywoodi nagykönyvbe, de ezek mellett is volt ideje olyan nagy zenészekkel dolgozni, mint Sir Elton John vagy a Red Hot Chili Peppers. Az Under the bridge a frontember Anthony Kiedis elvonó utáni élményeiről szól. Kiedis sokáig meg sem akarta mutatni a zenekarnak a dalt, mert túl személyesnek érezte. A klip álomszerű képei és látványvilága rezonálnak az ekkor már rehabot megjárt énekes élményeivel. 

  • The Killers: Bones (2006), Here with me (2012) 

Tim Burton rendező sajátos animációs technikával készült filmjeivel vált híressé. A Karácsonyi lidércnyomás, a Coraline, Titkos ajtó vagy a Halott menyasszony képtelen világokba kalauzolják a nézőket. Ezzel a technikával készült az a videoklip is, amit Burton a The Killers zenekarnak rendezett. A Bones 2006-ban jelent meg és a címhez hűen animált csontvázak bukkannak fel benne. A Here with me klipje már nem tartalmaz animált részleteket, cserébe visszatükröződik benne a rendező olyan alkotásainak látványvilága, mint az Ollókezű Edward, az Álmosvölgy legendája vagy az Éjsötét árnyék

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.