Piramisokba vésték a fáraók nagy fogásait

Piramisokba vésték a fáraók nagy fogásait

érdekesség
PUBLIKÁLÁS: 2021. március 05. 09:15
Egészen az őskorig visszavezethető a pecázás – így nem csoda, ha a piramisok falán és ókori sírkamrákban is találhatunk horgászemlékeket.
K. D.

Talán kevés horgász gondol abba bele, hogy szeretett hobbija milyen régre vezethető vissza. Már az ősemberek is pecáztak, igaz, akkor még nem a kikapcsolódásért, hanem a táplálékszerzésért. A halászhálók mellett különböző eszközökkel, technikákkal igyekeztek partra csalni a halakat. 

Áttörés a rézkorban

Már több tízezer évvel ezelőtt is léteztek hor­gászbotok, amelyeket fából vagy csontból készítettek, a kőhorog pedig akkora volt, hogy a préda torkán akadt, így tudták kihúzni a vízből a kopoltyúsokat. A csali feltűzésére szolgáló kampó fejlődése a rézkorban indult útjára, ugyanis a nemesfém sokkal jobban megmunkálható volt, mint a kő vagy a csont, ezáltal precízebben lehetett elejteni a zsákmányt is. Érdekesség, de az akkori horogról még hiányzott a szakáll és a fül, ezekre még évezredeket kellett várni.

Fogás a papiruszon

Bár valóban a táplálékszerzés volt a fő célja az akkori embereknek, hamar „rabjává” váltak ennek a csodálatos szenvedélynek. Az ókori egyiptomiak papiruszra vetették a különböző halfogási módszereket, így adták át a tudást társaiknak. A tehetősebbek sírkamrájukra is rávésették a legnagyobb fogásukat, hogy megőrizzék az utókornak a kapitális zsákmányaikat.

Így nekik tulajdonítható az első írásos emlék a horgászatról, illetve a rajzokon már feltűnnek a mai modern botok elődei is. Érdekesség, de az időszámításunk előtti ne­gyedik évezred után picit megrekedt a fejlődés. Majd’ ezer évet kellett várnunk arra, hogy egy újabb csodatalálmánnyal rukkoljanak elő: ez pedig az orsó volt, amelyet egy festmény alapján Kínához kötnek. 

Pecás papok

Innentől kezdve már nem volt megállás, sőt az elitosztály kiváltságává vált a horgászat, hiszen a halhús értékes árunak számított, így királyi engedélyre volt szükség a halászatukhoz. Már Szent István is jogokhoz kötötte a halfogást, ezt fejlesztette tovább Zsigmond és Mátyás, akik olasz mintára halneveldéket telepítettek az országban. Előbbi munkásságának köszönhető a mai tatai Öreg-tó. 

De nemcsak a királyok körében volt népszerű a horgászat, hanem a papok között is. A hal, mint élelem fontos szerepet játszott a XVI. századi papság életében, mivel a húsa böjt ideje alatt is fogyasztható volt, ezért szívesen ruccantak ki egy-egy tóhoz, hogy szerencsét próbáljanak. 

Érdekesség, hogy bár a pecázás már az őskorban is kedvelt hobbi volt, az első hivatalos világbajnokságra mindössze 67 évvel ezelőtt került sor. Addig in­kább kikapcsolódásként, élelemszerzésként tekintettek a horgászatra, sportértéke az utóbbi időben értékelődött fel. 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.