Kiss László hatvanas évekbeli nemierőszak-ügye újfent rávilágított, mennyire súlyos probléma az uszodákban a szexuális bántalmazás.
Hogy pontosan hány gyerek szenvedhet el különféle bántalmazást az uszodákban, arról csak sejtéseink lehetnek. Ám ha az UNICEF 2014-es, Gyerekek tapasztalatai a sportban címet viselő kutatásából indulunk ki, egészen döbbenetes számot kapunk: a gyermekek kétharmada érzelmi, harmada fizikai vagy szexuális erőszakkal is szembesül a sportolás során – olvasható a tanulmányban.
Hazánkban mintegy ötezer gyerek úszik, és ha csak 30 százalékkal számolunk, akkor is ezerötszáz szenved el megaláztatásokat! Pedig az úszás – a fedetlen testrészek miatt – fokozottan veszélyeztetett.
– Csaknem ezer, 18 és 63 év közötti felnőtt töltötte ki az internetes kérdőívünket, amelyben a gyermekként a sportban szerzett tapasztalataikról faggattuk őket. A vizsgálat ugyan nem reprezentatív, azonban nagysága és minősége miatt abszolút informatív – magyarázta lapunknak Lux Ágnes, az UNICEF gyerekjogi igazgatója. Kiemelte, hogy ez volt a témában az első és eddig egyetlen vizsgálat hazánkban. Azért felnőttekkel végezték a kutatást, mert a gyerekek nem ismerik fel a bántalmazást, még nincsenek tisztában a jogaikkal, például amikor azt kérdezték meg 10 és 18 éves fiataloktól, hogy egy olyan tanári pofon, aminek nem marad nyoma, bántalmazásnak számít-e, alig akadt, aki igennel válaszolt.
– Pedig a családon belüli gyerekbántalmazást már a törvény is bünteti. A gyerekek sokkal nehezebben védik meg magukat, ha nincsenek tisztában a jogaikkal – magyarázta a gyerekjogi szakember.
Az uszodákba visszatérve: a szexuális bántalmazás széles skálán mozog, legenyhébb fajtája a verbális erőszak, de bizony előfordulhat nemi aktus is, amit a fiatalkorúval szemben nem csak testi erővel lehet kikényszeríteni, hanem például zsarolással is.
– Az egyesület, a szakosztály elég zárt közösség, ahonnan nehezen szivárognak ki az ilyen esetek, pedig nem lehetünk elnézőek. Az öltözőbe a tinédzser lányok közé besétáló tréner megjegyzései sokkal súlyosabb traumát okozhatnak, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Nem beszélve a borzalmasabb tettekről – tette hozzá Lux.
Van új bizonyíték?
Kiss László perújítást fontolgat, mondván, a hatvanas években koncepciós per zajlott ellenük, és csak egy új eljárással moshatja tisztára a nevét. Csakhogy a hatályos büntetőeljárásról szóló törvény szerint a jogerős ítélet után perújításnak akkor van helye, ha új bizonyíték kerül elő. Egyelőre kérdéses, hogy a csütörtökön lemondott szövetségi kapitány mire alapozza a perújítást.
Visszatérő probléma
1992: Zemplényi György úszószövetségi hatalomátvétele és viselt dolgai a barcelonai olimpia után kerültek – félig-meddig – nyilvánosságra.
2003: egy hétéves kislány molesztálási vádjai alapján Kiss Miklós mesteredző csaknem két hetet tölt előzetesben.
2013: Szepesi Nikolett kiadja az Én, a szexmániás című könyvét. Ebben a medenceparti szexuális visszásságokról és Kicsi bácsi hozzáér(t)ő ujjairól rántotta le a leplet.
KÉSZ kabaré
A KÉSZ Zrt. a jó erkölcsre hivatkozva bejelentette, felbontja a Magyar Úszó Szövetséggel 2013-ban kötött négyéves szponzori szerződését a Kiss László kapitány körül kialakult helyzet miatt. Csakhogy a MÚSZ jelezte: a zrt. – annak ellenére, hogy a szövetség reklámokkal biztosította az ellentételezést – nem fizetett, emiatt bírósághoz fordult, amely fizetésre kötelezte a céget. A szövetség többi támogatója nem hátrált ki a botrány nyomán.