Egyelőre csak választható tantárgy lesz az iskolákban a labdarúgás, de a kormány hosszabb távú terve igenis az, hogy kötelezővé teszi.
Hiába állítja az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy – miként harminc másik tematikus tantárgy – a labdarúgás is csupán választható tananyag lesz az iskolákban, a Bors az MLSZ-től megtudta: a kormány hosszú távon igenis kötelezővé akarja tenni az általános és középiskolákban a focioktatást.
A Labdarúgás útja a köznevelésben című stratégia a 2014-től 2020-ig tartó időszakra fogalmaz meg célokat. Ennek egyik lépéseként jöttek most elő azzal, hogy ott, ahol a tárgyi és személyi feltételek adottak, heti két órában lehessen focit tanulni.
A kormány szerint „a legtöbb gyermek számára a labdarúgás egyet jelent a szórakozással, a társas együttlét és az önkifejezés fő formájával”, emiatt nyilván óriási lesz az igény, hogy a kicsik is mihamarabb elsajátíthassák:
- a lábfej különböző részeivel történő labdakezelést,
- a labdavesztés utáni rendezett visszatámadást,
- vagy a védekezés során a nyomásgyakorlást.
Azzal a jogalkotók is tisztában vannak, hogy minderre az iskolarendszer nincs felkészülve, de azt mondják, idővel fel lesz, ráadásul szerintük mindez pénzbe sem kerül majd, bár hogy miért nem, azt nem tudni.
– Az MLSZ üdvözli a kezdeményezést, s részt vesz az egyeztetésekben – mondta lapunknak Sipos Jenő, a fociszövetség szóvivője. – Egyelőre ott lesz választható a foci, ahol a lehetőségek ehhez biztosítottak. A 2016– 2017-es tanévben aztán felülvizsgálják, bekerülhet-e a nemzeti alaptantervbe, s mikortól lehet kötelezővé tenni.
Fölvetettük, nem biztos, hogy a testnevelő tanárok mindegyike alkalmas a focioktatásra, mire Sipos azt válaszolta, jövőre elindul a továbbképzésük, mégpedig az MLSZ bevonásával.