Lelki terror őrli fel a bakizó játékvezetőket, pedig ők is emberek, hibáznak. A minap egy török spori nem tudta magába fojtani tévedését.
A Kasimpasa–Rizerspor (1-1) bajnoki játékvezetője, Deniz Coban élő adásban kért bocsánatot hibájáért. A 90. percben egy büntetőterületen kívüli műesésre tizenegyest fújt, ezzel elvéve a hazaiak győzelmét. A dirigens a visszavonuláson is elgondolkodott.
– Akár sportolóról, akár játékvezetőről legyen szó, fontos, hogyan kezeli a hibáját. Egy ilyen beismerés a bűntudatot csökkenti. Elveszítheti önbizalmát és elgondolkozik a folytatáson, hiszen egy bizonytalan játékvezető nem tud jól vezetni – mondta a Borsnak Nagy Sándor sportpszichológus, aki az NB I-es játékvezetőknek is tartott UEFA- előírás szerinti mentális felkészítést, ahol a hibakezelés is tananyag volt.
– Nem ismerem a játékvezetők szabályzatát, de ha nem nyilatkoztathatják ki hibáikat, az azért lehet, hogy ne romoljon a presztízsük. A belső feszültséget viszont növeli a kényszer, hogy nem beszélhet a tévedéséről, miközben benne dolgozik ez a probléma – mondta lapunknak a szakember.
A bocsánatkérés egy emberi megnyilvánulás, ez az egyetlen apró gesztus, amivel egy bíró jóvá teheti a hibáját – megszegve a szabályokat. Ugyanis nincs lehetőség eszmei és anyagi kárpótlásra.
Elég csak a 2009-es Írország–Franciaország világbajnoki pótselejtezőjét említeni, ahol Thierry Henry kézzel juttatta ki válogatottját a világeseményre. Arra a vb-re, ahol a Németország–Anglia mérkőzés is a sípmester hibájáról maradt emlékezetes. Frank Lampard „láthatatlan gólját” nem adta meg a bíró. Hasonló magyar hibára is emlékezhetünk, Kassai Viktor a 2012-es Eb házigazda Ukrajna angolok ellen szerzett egyenlítő gólját nem látta.
Pisztollyal robogott vissza a pályára Gabriel Murta focibíró egy brazil amatőr meccsen, miután az Amantes játékosa megütötte. Szerencsére nem sütötte el, ám így is pszichoanalitikus vizsgálja, és eltiltás vár rá.