Ez is foci, csak kicsit más. Nemcsak rúgni, dobni is lehet a labdát az amerikai változatban, s ugyan 20 éve még mosolyogtunk az NFL-en, mára egyre többen élvezik a meccseket.
Faragó Richard szinte összenőtt az amerikaifocival, évek óta közvetíti a mérkőzéseket, legtöbbször késő éjjel vagy hajnalban. A csütörtök hajnali New England Patriots–Pittsburgh Steelers szezonnyitót is az ő tolmácsolásában láthattuk, hallhattuk a Sport TV-n.
– Elég korán megkezdtem a felkészülést, az interneten folyamatosan gyűjtöm az adatokat, régebben pedig az újságcikkekből tájékozódtam – árulta el a riporter. – A harminckét csapat 53-53 játékosáról illik tudni a legfontosabbakat.
Talán neki is köszönhető a sportág egyre növekvő hazai népszerűsége, igaz, Amerikában szinte vallásos áhítattal nézik a küzdelmeket, az Oscar-gála óta az előszezon találkozói voltak a legnézettebb tévéműsorok. Pedig a legnagyobb sztárok nem is léptek pályára. A három óriás társaság, az NBC, a CBS és az ESPN csatorna közvetíti Amerikában az eseményeket. Nem ingyen, évente 165 milliárd dollárt fizetnek a csapatoknak.
S hogy ki lesz a végső győztes? Szinte lehetetlen megjósolni, egy-egy sztár kiesése ugyanis átalakíthatja az erőviszonyokat. De aligha okozna nagy meglepetést, ha a Green Bay Packers és a New England Patriots találkozna a Super Bowlon.
Az európai focihoz képest rugalmasabb az amerikai rokon: a szabályokat a csapattulajdonosok megváltoztathatják. Az idén például az automatikus egy pontot jelentő, touchdown utáni rúgások helyét 2 yardról 15 yardra tették.