Sokkolta a Tour de France mezőnyét, hogy a 37 éves Ivan Basso hererák miatt adta fel a francia kerékpáros körversenyt.
Az olasz sportoló a véletlennek köszönheti a diagnózist, ugyanis miután balesetet szenvedett az ötödik szakaszon, és az ütést követően nem csökkent a fájdalom a bal heréjében, megmutatta azt egy szakorvosnak, aki rosszindulatú daganatot fedezett fel nála.
Hogy egy másodpercig sem habozott kórházba vonulni, annak oka, hogy édesanyját is a gyilkos kór miatt vesztette el, a 49 éves asszonnyal gyomorrák végzett.
Basso előtt azonban pozitív példa is lebeg, hiszen egykori vetélytársa, Lance Armstrong sikeresen vívta meg a maga harcát. Húsz éve nála is hererákot diagnosztizáltak, sőt később agyi és tüdőáttétet is, ám miután sikeresen eltávolították a daganatokat, és hatottak a kemoterápiás kezelések, tökéletesen felépült. Nem csoda, ha Armstrong Twitter-üzenete, amelyben sok erőt kívánt az előtte álló küzdelemhez, sokat jelent Bassónak.
Egyébként az olasz esete után ismét felvetődött a kérdés: vajon a napi többórás nyeregben ülés okolható-e a betegségért?
Nos, egy Diana Vaamonde professzor vezette korábbi kutatás azt már bebizonyította, hogy a kerékpárosok és triatlonisták esetében, akik már legalább nyolc éve heti 300 kilométernél is többet tekernek, fennáll az erekciós zavar és a meddőség veszélye, ugyanis az állandó igénybevétel miatt csupán négyszázaléknyi egészséges spermával rendelkeznek.
A profi bringázás és a rák kialakulásának összefüggésére nincs ilyen bizonyíték, ám az onkológusok a hajlamosító tényezők között rendre megemlítik a heréket ért traumákat, mint például az ütést, illetve a tartós szorítást. Márpedig a hosszú ideig szűk ruhában, kényelmetlen nyeregben ülésnél mindkettő fennáll.