Borkai Zsolt, Győr város polgármestere, a MOB elnöke jogi kiskapukon át menekítené meg a Quaestor csődje miatt végveszélybe került ETO-t. Újabb focimilliók repülnek ki az ablakon?
A sztorit csütörtöki címlapján hozta a sportlap, belső oldalán pedig büszkén feszít Borkai Zsolt. Körvonalazódik a megoldás: a Rába ETO önálló futsalcsapatát működtető kft.-be vinnék át az NB I-es csapat játékosait és indulási jogát, jókora – vélelmezhetően több százmillió forintos – tartozást hátrahagyva.
Az eljárás nem újkeletű. A közelmúltban így játszották tisztára magukat Újpesten, meg egyébként is bevett szokás mifelénk a telephelycsere. Borkai szerint jogilag nem kifogásolható az ügylet. Na, de erkölcsileg? – vetettük fel Dóczi Tamás sportszociológusnak.
– Habár a foci a pályán tiszta szabályrendszer alapján működik, a sportágra mifelénk évtizedek óta speciális törvényszerűségek jellemzők – kezdte válaszát a Testnevelési Egyetem adjunktusa. Mint mondta, ez az eljárás is kifogásolható, és úgy látja, a társadalom is mind elutasítóbb a sokszor kiváltságos helyzetben lévő labdarúgással szemben, ennek jelei az üres lelátókon is megmutatkoznak. – A foci külön szubkultúra, ott mások a játékszabályok, így egyre nehezebb érzelmileg elköteleződni, azonosulni a szereplőivel – teszi hozzá.
Egyébként lehetséges, hogy rövid távon előnyösnek tűnik a nagy múltú klubok megmentése, ám fejlődni csak akkor tud a sportág, ha tiszta viszonyok mentén működik. Ehhez azonban példát kellene statuálni. Skóciában nem csináltak nagy ügyet abból, hogy az 54-szeres bajnok Rangerst csőd miatt a negyedik ligába visszasorolták.
– Egy-egy ilyen intézkedés része lehet egy megtisztulási folyamatnak, de csak akkor, ha a következő, hasonló helyzetbe kerülő klubot sem mentik meg „felülről” – mondta Dóczi, aki azért hozzátette: – Persze az ítélettel azért meg kell várni, Győrben miként alakul a klub sorsa.