Pechstein az első, akinek esetében a német polgári bíróság felülbírálta a nemzetközi Sportdöntőbíróság döntését.
Az ötszörös olimpiai bajnok német gyorskorcsolyázót, Claudia Pechsteint még 2009-ben tiltották el két évre doppingvétség miatt. S habár ezt követően visszatért a jégre, nem nyugodott bele az ítéletbe, mivel a pályafutása alatt adott ötszáz tesztből soha egyik sem hozott pozitív eredményt. Ám a Nemzetközi Korcsolyaszövetség (ISU) a magas vörösvérsejtszámából azt a következtetést vonta le, hogy vérdoppingot használt állóképessége javítására.
A sportolónő azzal védekezett: édesapjától örökölt genetikai betegsége miatt tér el a vizsgálati eredménye az átlagostól, ám ezt nem vette figyelembe sem az ISU, sem a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS). Most viszont a müncheni bíróság a sportolónőnek adott igazat, és 4,4 millió euró (1,4 milliárd forint) kártérítést ítélt meg számára a meghurcolásáért.
– Ez a győzelem többet ér, mint az öt olimpiai aranyérmem – mondta a 42 éves Pechstein az ítélet után. Az ISU azonnal fellebbezett, így a végső szót a legfelsőbb bíróság mondja ki. Ezzel együtt az ügy máris precedenst teremtett, korábban ugyanis német polgári bíróságnak még sosem nyílt lehetősége felülbírálni a CAS döntését.
Németországban máris arról beszélnek, hogy Pechstein ügye felforgatja a sportvilágot, hiszen nem csak a müncheni bíró jelentette ki indoklásában, hanem a Német Olimpiai Bizottság igazgatója, Michael Vesper is megerősítette, hogy a nemzetközi Sportdöntőbíróság semlegesség helyett feltűnően elfogult a sportszövetségekkel a versenyzők kárára. Ez pedig tarthatatlan.
Kérdés: a gyorskorcsolyázónő példáját látva hány sportoló gondolja majd úgy, hogy ő is polgári perben támadja meg jogtalannak tartott büntetését, eltiltását.