Nem ritka, hogy egy olimpiára készülő nemzet igyekszik megerősíteni sportját. Mindenki más módszerre esküszik.
Az utóbbi években 17 brazil sportoló bukott meg doppingvizsgálaton, legutóbb Joao Gomes úszónál találtak vízhajtót a decemberi, dohai rövid pályás úszó vb-n, aminek következtében veszélybe került mind a három – váltóban született – brazil arany. Nem ritka, hogy egy olimpiára készülő nemzet igyekszik megerősíteni sportját az ötkarikás játékok közeledtével, úgy látszik, a brazilok – nyilván nem mind – a doppingban látják a megoldást. Nézzük, mások mivel próbálkoztak!
A britek 2012-ben 29 arannyal az éremtáblázat harmadik helyén végeztek, összehasonlításképpen négy évvel korábban 19 aranyat nyertek. Ők a játékokat megelőzően ész nélkül honosítottak, de azt sem lehet elvitatni tőlük, hogy szisztematikusan dolgoztak amúgy is: egyes sportágak – kerékpár, evezés, ökölvívás – erőn felül szerepeltek.
A kínaiak hosszú évek után megtörték az amerikaiak hegemóniáját, és 51 arannyal az éremtábla elején végeztek, négy évvel korábban csupán 32 elsőséget gyűjtöttek. Ők is tudatosan készültek a lehengerlő sikerre, főleg edzőket importáltak.
Nem csak nekünk, magyaroknak, de a görögöknek is a doppingról marad emlékezetes az akkori olimpia. Elég csak Kosztasz Kenterisz és Ekaterini Tanu botrányára gondolni. Az, hogy a görögök mérlege (6 arany, 6 ezüst, 4 bronz) mögött mi állt, csak sejteni lehet... A legutóbbi olimpián mindössze két bronzot szereztek.
Sokak szerint a sydney-i olimpia volt minden idők egyik legjobbja. A hazaiak is így gondolták, az 1996-os 9 aranyuk után otthon 16-ot gyűjtöttek, és további 42 érmet szereztek.