Magyarországon nem történhet meg olyan, mint Oroszországban, ahol – az ARD televízió szerint – az állam támogatja a doppingolást. Így véli Tiszeker Ágnes, a hazai doppingellenes küzdelem élharcosa.
A német tévések titkos felvételekkel bizonyítják, hogy orosz sportolók kimagasló eredményei mögött államilag támogatott doppingrendszer áll. Meglepte a hír?
Nem – válaszolta a MACS/ HUNADO vezetője. – De annyit pontosítanék: nem lehet általánosítani, nem minden orosz sportoló doppingol. És nyilván árnyaltabb a kép, mint ahogy azt a szenzációra éhes sajtó tálalja.
Mégsem meglepett.
Nem, mivel a moszkvai doppinglabornak nagyon rossz híre van. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (a WADA – a szerk.) folyamatosan figyelte az ott zajló eseményeket. Egy ideje szorult a hurok.
Eltussolt ügyekről, lefizetett szakemberekről mesélnek a dokumentumfilmben, valaki azt állítja, az atléták 99 százaléka használ tiltott szereket. Ennyire nagy a baj?
Hogy arrafelé mi a helyzet, nem tudom, de az biztos, hogy a csalásban elképesztő pénzek vannak, elég megnézni a testépítőhonlapokat, mennyiféle – többségében bevizsgálatlan – táplálékkiegészítőt kínálnak.
Legutóbb az NDK-ban zajlott ilyen mérvű államilag támogatott csalássorozat. Lehet ez ellen védekezni valahogy?
Nehéz, de ez kötelesség. A WADA azonnal elítélte a történteket, vizsgálatot rendelt el, és a nyilvánosság elé állt. Az átláthatóság fegyver. Mindenesetre fontos megjegyeznem: nem az orosz doppingellenes szervezetet leplezték le, hanem az ottani labort. A jó oldalon tehát tényleg a jók állnak.
A szegénység és a korrupció melegágya a visszaéléseknek. Nálunk mi a helyzet?
Amióta a MACS élén vagyok, lefizetés nem történt. Ez olyan kis ország, hogy az eset azonnal kiderülne.
Önt környékezték már meg?
Nem.
És vajon az ellenőröket?
Nincsenek túlfizetve, másodállásban dolgoznak... A mintavétel két ellenőr jelenlétében történik, és nem véletlenül mindig cserélődnek a párok. Főként az egészségügyben dolgozók vagy tanáremberek végzik ezt a munkát, tehát olyanok, akik a főállásukban sincsenek igazán megfizetve. Nekik ez egzisztenciálisan is nagyon fontos jövedelem. Ráadásul nem csak a MACS-ban végzett munkájukat veszélyeztetnék: a lebukás akkora botránnyal járna, hogy bizonyára a főállásukat is elveszítenék.