Továbbra is az életéért küzd a Japán Nagydíjon súlyos balesetet szenvedett 25 éves pilóta, Jules Bianchi, akit másodszor is meg kellett műteni. Közben a mezőny szigorúbb biztonsági szabályokat sürget. Hétfőn a netre is felkerült a szörnyű balesetről készült videó.
Brutális balesetet szenvedett a Forma-1-es pilóta a hétvégén. Hétfő délutánra pedig egy szemtanú közzétette az interneten a horrorvideót arról, hogyan történt a baleset.
A telemetriás adatok alapján kiderült, hogy a Marussia versenyzője, Jules Bianchi közel 210 kilméter/órás sebességgel csúszott ki a szuzukai pálya Dunlop kanyarjában, s vágódott be az Adrian Sutil autóját mentő darus kocsi alá. A becsapódáskor 50 G feletti erőhatás érte a fiatal pilótát, akin időközben már két agyműtétet is végrehajtottak. Állapota válságos, továbbra is lélegeztetőgépen tartják.
A Marussia csapat közleményt adott ki, amelyben megköszönik a rajongók jókívánságait, egyben türelemre intik őket, ugyanis a család kérésére a Mie egyetemi kórház orvosai csak akkor adnak ki új információt Bianchi állapotáról, ha a szerettei engedélyt adnak rá.
Bianchi balesete egyébként megosztotta a királykategória résztvevőit, sokan azt kérik számon a versenyigazgatóságtól, sőt, a Nemzetközi Automobil Szövetségtől (FIA), miért ragaszkodtak az eredeti versenyidőponthoz a meteorológiai előrejelzés ellenére. Korábban ugyanis felvetődött, hogy órákkal előbb rajtoltatják el a futamot, hogy megússzák az Phanfone tájfunt megelőző esőt és viharos szelet.
A hírek szerint egyébként a promoter Honda ragaszkodott az eredeti időponthoz, mert félt, hogy nem érnek ki a jegyet váltó nézők a versenyre, de a közvetítési díjakból is kevesebb csorgott volna be, ha néhány tévétársaság lemarad az élő show-ról.
Mások szerint viszont ott is hibázott a versenyigazgatóság, hogy futam közben engedtek munkagépet a bukótérbe. – Nagyon veszélyes, hogy a daruk a futam közben mentenek. Régóta szó van róla, hogy munkagépet csak a safety car beküldése után, vagy piros zászló esetén szabadna a pályára engedni – mondta Olivier Panis expilóta. – Szomorú, hogy egy-egy ilyen döntéssel mindig megvárjuk, amíg valami súlyos baleset történik…
Egyetért vele ebben Martin Brundle is, aki 1994-ben ugyancsak Szuzukában élte át, milyen a vizes aszfalton megcsúszni, és egy traktor felé sodródni. – Hiába volt a figyelmeztető dupla sárga zászló érvényben, ez nem tudja megakadályozni, hogy az autó felússzon és irányíthatatlanná váljon. Ezek a traktorok túl magasak, a pilóták pedig túl alacsonyan ülnek.
Ám sokan még azt sem tartják elegendőnek, ha a jövőben szigorúbban szabályoznák a munkagépek pályára engedését. Ismét felerősödött a zárt pilótafülkét követelők hangja. Az ötlet legutóbb Felipe Massa 2009-es mogyoródi fejsérülése idején került elő.
– A zárt cockpit kérdése még mindig terítéken van. Nem tudom, hogy Jules esetében mennyit számított volna, mégis azt kívánom, bárcsak abban ült volna – mondta Rob Smedley, a Williams fejlesztési igazgatója.
Balesetben halt meg az ütközőrekorder
Andrea de Cesaris 1980 és 1994 között 208 F1-es nagydíjon állt rajthoz, ám egyszer sem jutott a futamgyőzelemig. Sokkal inkább arról volt híres, hogy ő szenvedte el a legtöbb balesetet a királykategóriában.
Végül 55 évesen a halálát is egy baleset okozta, Róma mellett Suzuki 600-as motorjával szalagkorlátnak csapódott. A rendőrség egyelőre vizsgálja, miért vesztette el az uralmát a motor felett.
De Villota tragédiáját idézi
Két éve a Marussia csapat tesztpilótája, María de Villota is egy lenyitott platóval a pálya mellett álló szervizkamion alá csapódott be a Duxford-reptéren tartott teszten. A pilótanő súlyos koponya- és arcsérüléseket szenvedett és elvesztette az egyik szemét. S habár úgy tűnt, tökéletesen felépült a balesetből, tizenöt hónappal később az ütközés „késői neurológiai következményei miatt” életét vesztette.