Budapest abban reménykedik, hogy az Euro 2020 egyik társrendezővárosa lehet. A tizenhárom házigazdai tisztért tizenkilenc tagszövetség vetélkedik.
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) végrehajtó bizottsága ma (pénteken) voksol arról, hogy a jelentkező tizenkilenc tagországából melyik tizenhárom város lesz társrendező hat év múlva a közös rendezésű eseményen.
Mint ismert, Michel Platini, az UEFA elnöke ötlötte ki, hogy a 32-es döntő rendezését osszák föl. Először a két elődöntőt és az aranymeccset „egy csomagban” rendezni szándékozóról döntenek, ezért csak London és München fut versenyt. Ezután dől el Budapest sorsa. Magyarország összesen négy összecsapást – három csoporttalálkozót, továbbá egy nyolcad- vagy negyeddöntőt – látna vendégül az új Puskás-stadionban, amelynek építési összköltsége 90-100 milliárd forint, és a tervek szerint 2018 végére adják át.
– a Puskás-stadion még el sem készült,
– korábban már háromszor kandidált sikertelenül az MLSZ,
– a magyar válogatott gyengén szerepel,
– az infrastruktúrán rengeteg a javítanivaló.
+ a kormány stadionépítési lendülete,
+ az ország elhelyezkedése Európában (a résztvevőknek nem kellene sokat utazniuk),
+ visszacsábíthatná a szurkolókat a stadionokba.
UEFA-követelmények
Az Euro 2020 legfontosabb rendezési elvárásai:
– 70 ezres stadion a két elődöntő és döntő lejátszására, 60 ezres a negyeddöntők lebonyolítására, 50 ezres a legjobb tizenhat közötti, illetve a csoportösszecsapások megrendezésére,
– a rendező város legalább két repülőtérrel rendelkezzen vagy egy olyannal, amelyikben két önálló terminál található, mert így kizárható a rivális szurkolótáborok fizikai összecsapása,
– amely ország három csoport- és egy egyenes ági meccset rendez, vállaljon garanciát arra, hogy házigazdaként két hazai csoportmeccsét otthon bonyolítja le.