Éppen harminc éve, 1984. május 16-án jelentette be a Magyar Olimpiai Bizottság, hogy a mieink nem vesznek részt a Los Angeles-i játékokon. Több sportoló pályáját törte derékba a bojkott.
A mai fiataloknak talán hihetetlen, de három évtizede még ilyen volt a világ. Az úgynevezett szocialista blokk legtöbb országa fejet hajtott a szovjetek diktátumának, és lemondta az olimpiai szereplést. Bár a távolmaradás hivatalos magyarázata az Egyesült Államokban állítólag tapasztalható szovjetellenes hullám volt, a valódi ok a moszkvai olimpia amerikai bojkottja, amit Jimmy Carter elnök az afganisztáni szovjet beavatkozás ellen tiltakozva hirdetett meg.
A többévnyi kutatómunkáját most összefoglaló fiatal újságíró, Radványi Benedek felidézi, hogy a sportolók egy részét a MOB-döntés után is áltatták még, tovább készültek az olimpiára, aztán néhány héttel a rajt előtt kiderült, csak a szocialista országok úgynevezett Barátság versenyén indulhatnak.
A hír gyógyíthatatlan sebeket okozott. Különösen fájdalmas volt az éremesélyes versenyzőknek. – Emlékszem arra a majdnem tébolyult sírógörcsre, ami rám tört a bejelentés után – vallja Gerendás György vízilabdázó. – A férfiak részéről én mondtam volna az eskü szövegét, emiatt nekem már a formaruhám is megvolt. Aztán a döntés utáni napokban szétvágtam, összetéptem, eldobtam.
A kukában végezte – emlékszik vissza Szalma László távolugró. – Nagyon elkeseredtünk, mert Tatán az osztrák tévé segítségével nyomon követtük a mérkőzéseket, és láttuk, hogy azok kerülnek föl az olimpiai dobogóra, akiket mi két hónappal azelőtt simán megvertünk. Szörnyű volt, ott bőgtünk minden este – kesereg Kiss Lenke kosárlabdázó.
Radványi Benedek ősszel megjelenő könyvét a MOB is támogatja, a Sportmúzeum pedig ennek kapcsán tervez egy őszi, Los Angeles 30 című kiállítást.
Ők vesztették a legtöbbet
Akik a legnagyobb eséllyel szerezhettek volna aranyérmet Magyarországnak Los Angelesben: a vízilabdacsapat, az öttusacsapat (itt Fábián László és Mizsér Attila révén egyéniben is volt esélyünk), Sarusi Kis János, Hajdú Gyula (kenu kettes), Stefanek Gertrúd (női tőr), Gáspár Tamás (birkózás), Guczoghy György (lólengés). Emellett dobogóesélyes volt a két kézilabda- és a női kosárcsapatunk is.