Hiába örültek a másfél hete síbalesetet szenvedett és azóta mélyaltatásban tartott Michael Schumacherért aggódók, sajtósa cáfolta az RTL és a Bild értesülését, hogy túl van a közvetlen életveszélyen.
A grenoble-i orvosi stábra, valamint Sabine Kehmre hivatkozva több német médium is arról számolt be tegnap, hogy elmúlt az akut életveszély Schumachernél, ám az expilóta sajtósa kijelentette, ez nem igaz. Sem ő, sem pedig a kórházban a sportoló életéért küzdő doktorok nem nyilatkoztak ilyet.
Talán az „álhírnek” tudható be, hogy Schumi felesége, Corinna közleményben fordult a helyszínen tartózkodó újságírókhoz, amiben arra kérte őket, hagyják el a kórház területét, engedjék dolgozni az orvosokat, és tartsák tiszteletben a hivatalos közleményben foglaltakat.
Ugyanakkor Csókay András idegsebész főorvos – aki korábban felajánlotta a francia kollégáknak a nevéhez fűződő műtéti eljárást, az úgynevezett éralagút-technikát – szerint, míg az első pár napban a hírek alapján az orvosok a sportember fokozódó koponyaűri nyomásával küzdöttek, ez mostanra valószínűleg rendeződött.
– Nem tudok pontos értékeket, így lehet, hogy nem is volt szükség a koponyatető eltávolítására. Mindenesetre az általam ajánlott módszer mondhatni okafogyottá vált – mondta a Borsnak Csókay doktor, aki arra a kérdésre, hogy meddig lehet károsodás nélkül mélyaltatásban tartani a beteget, kollégájához, a Honvéd- kórház intenzív osztályának főorvosához, Nagy Lászlóhoz irányított.
Csókay András idegsebész módszerét nem vették igénybe
– Nagyon nehéz megmondani, meddig tartható valaki mélyaltatásban, mivel ez a sérülés mértékétől függ. Ezt egyébként úgy kell elképzelni, hogy a beteget menet közben is felébresztjük rövidebb időkre, hogy lássuk, milyen változások tapasztalhatóak nála.
Ha ilyenkor a vérnyomása, egyéb paraméterei nem a megfelelő értéket mutatják, akkor tovább tartjuk a mesterséges kómában, ellenkező esetben csökkentjük az altatást. A kilenc nap, vagyis Schumacher esete még egyáltalán nem nevezhető extrémnek – mondta dr. Nagy.
Dobrádi Zsolt: túléltem, de hiányzik a bokszolás
Két éve Dobrádi Zsolt bokszolót a válogatott tatabányai edzőtáborából vitte el a mentő. Az agyhártyagyulladással küzdő sportoló egy hétig feküdt kómában az életéért küzdve, ám felébredése után teljesen felépült.
– Szerencsére nem maradt vissza semmi a betegségből, és a mélyaltatásnak sem lettek következményei – mondta Dobrádi. – A ringbe mégsem térhettem vissza, az orvosok kockázatosnak tartották, így nem adták meg az engedélyt. A mai napig nagyon hiányzik a versenyzés, igaz, edzőként és sportági utánpótlás-vezetőként kapcsolatban maradtam az ökölvívással.
A kómáról egyébként nem sok emlékem maradt, csak azt tudom, hogy sokat álmodtam. Illetve bejött hozzám egy ismerős orvos, aki a szüleimtől hozott üzenetet, és ez utólag rémlett, tehát eljuthatott valami belőle hozzám. Mikor magamhoz tértem, nem tudtam, milyen évet írunk, hány éves vagyok, és furcsa volt az aggódó arcokat látni magam körül, hiszen nekem az egész olyan volt, mintha csak aludtam volna.