Ha az ember Mezőkövesden jár a futballcsapat vendégeként, látja, hogy az NB I-be való, már biztos feljutás, a legkevésbé érdekes. A siker csak következmény, ami fontos, az a háttér…
Mezőkövesd nyugodt település, a klubházba érve úgy érezhetjük, hogy megállt az idő. A focicsapat tagjai már gyülekeznek a reggeli edzés előtt, Véber György jókedve felébreszti a futballistákat is. Majd megérkezik Tállai András államtitkár, elnök és Bocsi Anna ügyvezető igazgató.
Habár múlt szombaton elmaradt a bajnokavatás, mert a csapat váratlanul kikapott a Ceglédtől otthon – a zuhogó esőben 1500 néző ázta végig a bajnokit –, most hét végén vereség esetén is bajnok lesz a Mezőkövesd, ha nyolcgólos gólkülönbségelőnyéből bármennyit meg tud őrizni a Vasassal szemben.
– Addig nem beszélünk feljutásról, amíg az nincs meg, azért ott van a zabszem… – mondja Tállai András. – A klub 1975-ben alakult, én 1985 óta vagyok az egyesület kötelékében. Akkor a megyei I. osztályban játszott a csapat, tizenegy év után nyertünk bajnokságot, majd az NB III-ban újabb tíz évet töltöttünk el. Az NB II-ben stabilan 2009 óta szereplünk.
Az elnök egyre nagyobb lelkesedéssel folytatja, örömmel mesél arról a több száz gyerekről, aki az utóbbi években kezdte el a focit, a nemrégiben átadott edzőpályáról, és arról, hogy ez az idény – amely vélhetően a klub feljutása miatt történelmi lesz – hogyan kezdődött.
– Nem álmodoztunk feljutásról, edzőnk, Véber György mondta ki először, hogy van rá lehetőség – folytatja az elnök. – Sokan már most támadnak minket, hogy majd ugyanúgy járunk, mint az Eger, amely alig tudta befejezni az NB I-es bajnokságot. A Felcsúthoz is hasonlítanak minket, de mi a saját utunkat járjuk. Csak arra költünk, amire kell, sokan társadalmi munkában dolgoznak nálunk, a csapatot minden meccs után más és más, magánemberek vendégelik meg. Ez az egyesület alulról szerveződött, és kinőtte magát. Én addig nem kritizálnám a Mezőkövesdet, amíg nincs miért.
Miközben beszélgetünk, gyűlnek a drukkerek, jöttek megnézni az edzést. A csapat legnagyobb fanatikusa Bódi Károly, aki 19 éve hűséges a csapathoz, még a lánya esküvőjének időpontját is elhalasztotta, hogy ki ne hagyja az együttes meccsét.
– Büszkék vagyunk a fiúkra, képzelje, még az is megesett velük, hogy a Békéscsaba elleni idegenbeli meccsen a hangosbemondó megköszönte az iskolajátékot, amit a Mezőkövesd mutatott be – mondja boldogan a csapat „Bódikarcsija”, majd egy másik drukker, Fügedi Péter is dicséri a közösséget, kiemelve a csapatkapitány, Szántai Levente érdemeit, aki nem is hazudtolja meg magát, az öltözőből kijövet elbeszélget a szurkolókkal, majd nekünk ennyit mond: – Csodálatos, ami történt, egy 38 éves álmot valósítottunk meg.
Kézisektől jött az ügyvezető
Az egyesület üde színfoltja Bocsi Anna, aki nő létére dolgozik itt ügyvezető igazgatóként. Anna régebben kézilabdázott – nem mellékesen a Mezőkövesd férfi kézicsapata is idén jutott fel az NB I-be –, ennek köszönhetően nem ismeretlen számára a sportos közeg, 2009 májusában kezdett dolgozni, két éve pedig ügyvezető igazgató lett, jelenleg a főállása mellett költségtérítésért dolgozik a klubnál.
Sokat segít a TAO-s pénz
Tállai András nyíltan beszélt a klub költségvetéséről is, amely az alábbiakból tevődik össze:
- önkormányzati támogatás: 40 millió forint
- Zsóry fürdő, névadó szponzor: 20 millió forint
- MLSZ-pénzek (eredményesség, stb. alapján): kb. 20 millió forint
- szponzori támogatás: 30 millió forint
- TAO-s pénz: 250 millió forint (ezt utánpótlás- és létesítményfejlesztésre lehet használni)
A Mezőkövesd ezzel az NB II Keleti-csoportjában – költségvetését tekintve – az 5-6. helyen áll