Risztov Éva lábai előtt hever most a világ. Az a világ, amelyet négy éve mindennél jobban gyűlölt. Szinte már elhitte, ezüstlányként fog megöregedni, amikor új esélyt kapott.
Nehéz szavakba önteni Risztov Éva londoni szereplését. A 10 kilométeres hosszútávúszás olimpiai bajnoka emberfeletti versenyzéssel utasította maga mögé a mezőnyt. Pedig nem olyan rég még sikertelennek érezte magát, a sorsát zsákutcának. S akkor az úszószakma nagyjai közül egy, Ruza József, a Magyar Úszószövetség akkori főtitkára Debrecenbe hívta, hogy tanuljon. A városnak ugyanis volt egy gyönyörű uszodája, de nem voltak benne úszók. A szakvezető mentorálására indult újra Éva karrierje.
Utálta a medencét, a vizet is. Helyette szikkadt, poros motokrosszpályán versenyzett egy motorral. Miért hallgatott mégis a főtitkárra, aki újra a medencében akarta látni?
Bíztam Jóska bácsiban. Ha ő azt mondja, van mit keresnem a medencében, én akkor is beugrok, ha a hátam közepére sem kívánom a vizet – mondta Risztov. – Mint látszik, nem véletlenül ő a szakma egyik legjobbja, most egy olimpiai aranyérem csillog a nyakamban, amit ezúton is nagyon köszönök neki.
A fantasztikus győzelme utáni pillanatokban még sok más embernek is megköszönte a győzelmet, kik ők?
Debrecen városának, a vezetőknek és a lakóknak, akik nem néztek rám ferde szemmel azok után, hogy bejelentettem, visszavonulok, aztán mégis újra edzeni kezdtem. Soha senki sem vetette a szememre azt, hogy abba akartam hagyni.
Ha jól tudjuk, ez az időszak mélypont volt az életében.
Életem legnehezebb időszaka volt. Súlyos depresszióba estem, nyugtatókat szedtem, és még az is megfordult a fejemben, hogy véget vetek az életemnek. Úgy éreztem, örök vesztes vagyok.
Hogy sikerült kijönni a gödörből?
Barátok segítségével. Az életem nagy fordulatot vett, új emberek vettek körül, akik hittek bennem. És elkezdtek jönni a sikerek is. Onnantól kezdve tudtam, hogy sínen vagyok.
Az átlagember nagyon keveset tud a hosszútávúszók életéről, a kulisszatitkokról. Avasson be minket! Jóban vannak egymással a versenyzők?
Inkább udvariasan távolságtartók vagyunk egymással. Köszönünk, sosem felejtkezünk el az alapvető protokoll szabályairól, de nem ülünk be együtt egy fagyizóba, az biztos.
És milyen a viszonya az ausztrál Melissa Gormannal? Azzal az úszóval, aki miatt tavaly kizárták a vb-n?
Nagyon mérges voltam akkor, mert elvettek tőlem egy érmet. Az olimpiai kvalifikációért úsztam, ha nem teljesítek utána egy másik távon, talán ki sem jutok Londonba, gondolom, így érzékelhető, hogy mekkora tétje volt annak a versenynek. Szörnyű volt! Elmondhatatlan elégedettséget érzek most, hiszen Melissa a tizenegyedik lett az olimpián. Nem vagyunk barátok.
Arról mesélhet-e, hogy milyen technikákkal, praktikákkal készül egy versenyre?
Úgy képeznek ki minket, mint a NASA-ban az űrhajósokat. Rengeteg apróságra kell figyelnem, testtartás, levegővétel, tempótartás, ilyesmik. Az edzőm mindig azt szajkózza, hogy ahogy az űrhajósoknak, úgy nekem sem szabad semmi másra gondolnom, mint a következő lépésre. Mindig csak egy lépéssel, vagyis tempóval előre. Az olimpián beleugrottam a vízbe, amit nem éreztem olyan nagyon hidegnek. Eszembe sem jutott, hogy mekkora a tét, a fejemben csak az volt, hogy ez egy verseny, nekem pedig úsznom kell, ha meghalok is. Nem kapkodtam, nem estem szét, a győzelmem nagyrészt a mentális erőmnek köszönhetem.
Lehet-e tudni, hogy az érem mellé milyen állami juttatást kap, és azt mire költi?
Nem hozták még nyilvánosságra, így még mi versenyzők sem tudjuk. Úgyhogy még nem is terveztem semmit. Nem vagyok az a nagy pénzügyi szakember. Egyelőre csak annyi biztos, hogy veszek egy külön vitrint ennek a csodálatos éremnek.
Risztov Éva
Született: 1985. 08. 30., Hódmezővásárhely
Klubjai: Hódúszó SE (–2000), Bp. Spartacus (2001–2004), Kőbánya SC (2005) Debreceni Sportcentrum (2009–)
Legjobb eredményei: olimpiai bajnok, 3x vb-ezüstérem, 6x Eb-ezüstérem, Eb-bronz, 6x rövid pályás Európa-bajnok, 57x országos úszóbajnok.