Je Si-ven az olimpia legvitatottabb személyisége, a 16 éves kínai teljesítménye sokakban gyanút ébreszt. A lapok a korábbi NDK-s doppinggyár egyik áldozatához, Petra Schneiderhez hasonlítják.
Je Si-ven úgy nyerte meg a 400 vegyest, hogy az utolsó ötven méteren jobb időt úszott, mint a férfi 400 vegyes győztese, Ryan Lochte. A brit Daily Mail kiderítette, hogy Je csak a „137-es sportoló” néven fut a Csen Csing-lun nevű sportiskolában, amelybe minden évben 900 óvodást iskoláznak be. Kínában háromezer edzőközpontot hoztak létre, Je Si-ven hétéves kora óta edz egy ilyenben.
– Hosszú karjai és lábai miatt hitték, hogy jó sportoló lesz – mondta Je anyja –, a szorgalmával sosem volt baj. Egyik edzője, Vej Vej elárulta, a lány hat másikkal lakik együtt egy kollégiumban, napi hét órát edz, gyakran egy oxigénhiányos csatornában, étrendje fehérjedús. Kínában húsz éve tudományosan nevelik a sportolókat. Spártai szigorral edzik őket, pár éve megjelent egy fotósorozat, amelyen látszik, szinte kínozzák a gyerekeket.
Jogvédők nyomására a NOB vizsgálatot ígért, de nem lett a dologból semmi. Je kapcsán a Daily Mail megkereste Petra Schneider egykori NDK-s úszónőt, aki 2000-ben, egy kínai eset kapcsán beszélt először saját doppingügyéről, elmesélte, az NDK-ban politikai kérdést csináltak a sportból (ahogy most Kínában), le kellett győzni a Nyugatot.
Karrierje után alig tudott gyereket szülni, szívritmuszavara van, koleszterinje magas, erőteljes ádámcsutkája és izomzata miatt ma is úgy néz ki, mint egy férfi. – Az 1980-ban nyert olimpiai aranyamat elcserélném az ezüstre, ha újra nőies lehetnék – mondta Petra. Nem mellékesen: ő ugyanabban a számban, 400 vegyesen nyert, mint Je Ve-sin.