Ha valamelyik sportágban, akkor a kajak-kenuban szinte biztos születik magyar aranyérem Londonban, a legnagyobb esélyes a Kovács Katalin, Janics Natasa kajakpáros.
A legnagyobb ellenfelekből a leghűségesebb társakká vált Kovács Katalin és Janics Natasa. Ki ne emlékezne még 2004-re, amikor Kovács egyeduralkodó volt a női kajakosok között az egész világon, de jött egy 22 éves szerb leányzó, aki januárban megkapta a magyar állampolgárságot, májusban pedig a NOB engedélyezte a magyar színekben való részvételét az olimpián.
Igen ám, de milyen versenyszámban? Janics a válogatóversenyeken legyőzte Kovácsot – aki ekkor már kétszeres világ- és Európa-bajnok volt K1 500 méteren –, ezzel elorozta előle a legrangosabb női számot. Az ereje teljében lévő Katinak meg kellett elégednie a páros indulással, s a duó nyert Athénban, Natasa pedig igazi győztes típusként az egyest is behúzta.
Az olimpiát követő két idényben szárnyalt a páros: 2005-ben három, 2006-ban hat vb-címet nyert a két lány együtt.
Törés a kettősnél
Janics 2007-ben elhagyta a sikeredzőt, Fábiánné Rozsnyói Katalint. Miközben Kati négy vb-címet nyert, addig Natasának csak egy vb-arany jutott 200 méteren.
A viharok után Fábiánné mégis megengedte a két lánynak, hogy egy hajóba üljön, vagyis felcsillant a reménysugár, hogy a 2008-as olimpián megint nyerhet az aranypáros.
Sőt, egy vezércsellel, nem sokkal a játékok előtt, Kovács – Szabó Gabriellával és Kozák Danutával együtt – szintén otthagyta Fábiánnét, és Sári Nándorhoz került, így nemcsak a Kovács, Janics páros, de Kozákékkal kiegészülve a négyes számára is megnyílt az út Peking felé.
Ugyan a páros tényleg győzött, a négyes csak második lett, Kati pedig a csalódást jelentő negyedik helyen ért célba egyesben, így hiába hívták kajakkirálynőnek, a legfontosabb versenyén nem jött ki neki a lépés.
Kati ebben az évben férjhez ment, Natasa pedig Kovács László edzővel kezdett dolgozni. 2009-ben Kati is lehorgonyzott egy új trénernél, Csipes Ferencnél. A sikerpáros pedig újra magára talált.
Magánéleti válság
2010-ben mindkét versenyző elvált, ami Katit talán jobban megviselte, mert Natasa vitte el az egyes számokat a vb-n, azonban az 500 párost és a négyest is behúzta a két barátnő.
Az elmúlt idényben Natasa szeptember másodikán gyermeket szült, kihagyta a szegedi vb-t, Katinak pedig másik ellenfele akadt: Kozák Danutáé lett az 500 egyes indulás. Kati a négyessel első lett, és Danutával is hozta a páros aranyat, de egyre inkább látható volt: egyesbeli egyeduralmának vége.
Felkészülés akadályokkal
Az olimpiai felkészülést Natasa már mint édesanya kezdte el, nem csoda, hogy az 500 egyes versengésbe nem tudott beleszólni (Kozák könnyedén hozta a számot), robbanékonysága azonban lehetővé tette, hogy K1 200-on ne találjon legyőzőre.
Katit mindvégig könyöksérülés akadályozta, úgyhogy a kissé viharvert páros kikapott a Kozák, Szabó kettőstől az első válogatón, de mivel Kozáké lett az 500 egyes, a párost nem vállalhatta, így a Kovács, Janics duó simán nyerte a második válogatót és vívta ki a londoni részvételt.
Sporttörténelmet írhatnak
Ha a duó nyer az olimpián, a sportág történelmének első triplázója lesz, Janics pedig a 200 egyes sikerével duplán is történelmet írhat: ő lehet a szám első olimpiai bajnoka, s az első ötszörös győztes magyar kajakos.
Kovács 36 évesen minden bizonnyal utolsó olimpiáján szerepel, ô a sportág egyetlen 31-szeres világbajnoka, a sors furcsa fintora, hogy éppen neki nem jutott egyesben olimpiai arany – megérdemelné, hogy vélhetően utolsó olimpiáján a páros és a négyes tagjaként is aranyéremnek örülhessen.