Michael Phelps dicsősége teljében visszavonulhatott volna a pekingi játékok után. Ő azonban maradt, s kockára tette hírnevét. Három héttel London előtt azonban látszik: nem vállalt nagy rizikót.
Szombaton ünnepelte 27. születésnapját minden idők messze legeredményesebb olimpikonja, de az ünnep melóval telt: az Egyesült Államok olimpia válogatóján kellett vízbe szállnia. És bebizonyította, hogy tudása semmit sem kopott, akárcsak Athénban és Pekingben, most is nyolc számban (öt egyéni és a három váltó) vívta ki az indulás jogát, de bejelentette, bár címvédő, Londonban a 200 gyorsot nem vállalja.
Sokáig emlékezetes lesz Super Michael feledhetetlen pekingi teljesítménye, hiszen a 100 pillangó és a 4x100 gyors (itt is nyert persze) kivételével fölényes győzelmeket aratott, s ezzel megjavította honfi- és sporttársa Mark Spitz 1972-es csúcsát, aki hétből hetet nyert – igaz, mindegyiket világ-csúccsal.
– Utoljára láttak a hazámban úszni, még egy hónapig maradok élsportoló, utána jön a búcsú – nyilatkozta az omahai kvalifikáció után szemmel láthatóan elérzékenyülve Phelps.
– Ezen a héten kiderült, hogy még mindig képes vagyok egy maratoni programot is magas szinten teljesíteni, ráadásul London előtt még majd rá is pihenhetek, mielőtt a medencébe kellene ugranom – „fenyegette meg” ellenfeleit. Talán ma már kevesen emlékeznek arra, hogy az amerikai már a 2000-es olimpián is ott volt, mondjuk akkori ötödik helye 200 pillangón még nem rengette meg a világot. Persze a szakemberek már sejtették, aki 15 évesen ilyen szinten úszik, abból nagy bajnok lesz.
Hogy mekkora, erről beszéljenek a számok! Phelps az utóbbi két olimpián 14 aranyat nyert, ezzel toronymagasan első, és ha nagyjából hozza a papírformát, Londonban akár a 20. aranyát is megszerezheti, s ez alighanem örök időknek szóló csúcs lenne. Egyetlen tabellán nem vezet még: neki 16 olimpia érme van, a szovjet tornásznak, Larisza Latinyinának 18, az azonban biztos, hogy Michael Londonban kettőnél többször állhat majd fel
a dobogóra. (Emellett huszonegyszeres világbajnok, de ezt a számot már nem fogja gyarapítani.)
A 194 centis, 50-es cipőt viselő óriás viszonylag keveset szerepel a magánéletével a lapokban, egyszer ugyan rajtakapták marihuánaszíváson – ezért utóbb nyilvánosan elnézést kért – s hírbe hozták kolléganőivel is, de ha egyáltalán igaz volt a Stephanie Rice-szal vagy Amanda Bearddel folytatott viszonya, ezek akkor is rövid életűnek bizonyultak.
– Megnyugtatok mindenkit, semmi gond nincs a szerelmi életemmel, viszont csak akkor fogok úszónővel járni, ha már minden kötél szakad – utalt szerintünk arra, hogy a szerelem minden elméletet felülír. Sokan azzal vádolják a Földönkívülit (így becézik Peking óta), hogy ilyen eredményeket nem lehet dopping nélkül elérni. Nos, erre Phelps védelmében cinikusan két dolgot mondunk: egyfelől az doppingol csak, aki már lebukott, másfelől meg a vetélytársaiért sem tennénk tűzbe a kezünket.
Egyszer volt 1904
Az atlétikai versenyek legtrükkösebbje cím a 200-on győztes Archie Hahnt illette. Ismerve a szabályt, hogy a kiugrást mivel büntetik, a dörzsölt amerikai az első rajtnál „beijesztett”, mire a többiek nekiiramodtak. A futamot visszalőtték, a vetélytársakat pedig egy yarddal hátrébb állították. Az újraindított versenyen aztán Hahn teljesítette a leggyorsabban a 200 métert – legalábbis gyorsabban, mint a riválisok a majdnem 201-et – így olimpiai bajnok lett.