Sport

Török Béla ügyében a szövetség is hunyó?

Sz. T.

Létrehozva: 2012.05.15.

Köztudott, Török Béla olimpiai kerettag vízilabdázó vízhajtóval bukott meg. A felelősségben azonban a szövetségnek is osztoznia kell. És mi a garancia, hogy Londonban nem fordul elő hasonló?

 

A szegedi pólóst egy bajnoki meccs után vizsgálták meg, s kiderült, hogy a doppinglistán szereplő vízhajtót tartalmazza az általa szedett a Tritace HCT nevű gyógyszer. Török pénteken kommünikében magyarázta a bizonyítványt, és sorait úgy zárta, hogy az ügyben többet nem nyilatkozik. A Borssal azért kivételt tett.

– Én hibáztam a legnagyobbat, ellenőriznem kellett volna, hogy amit szedek, engedélyezett-e – gyakorolt önkritikát. – Azt gondoltam, hogy ha a szakorvos és a klubom orvosa is jóváhagyta, akkor nem lehet belőle baj. Annyira megbíztam bennük, hogy a válogatott orvosának feleslegesnek tartottam szólni, de ez nem is kötelező.

Török szavait igazolja, hogy dr. Gábor Antal, a válogatott orvosa azt mondta, nem tud róla, hogy a játékos bármit szedne, így nem is figyelmeztethette, és Kemény Dénes szövetségi kapitány is kiállt játékosa mellett, figyelmetlenségnek nevezve a történteket.

– Én úgy tudom, kötelessége lett volna neki a válogatottnál is bejelentenie, mit szed – mondta Martin György, a vízilabda- szövetség elnöke, aki arra a kérdésre, hogy akkor Török még fegyelmi vétséget is elkövetett- e, azt monda: – Ne menjünk a dolgok elébe, az ügy kivizsgálása még meg sem kezdődött.

Akár véletlen hiba, akár az előírások megszegése, mi a garancia arra, hogy – akár más sportágban is – hasonló eset Londonban nem fordul elő?

– Okulva a korábbi rossz tapasztalatokból, most csak azok mehetnek el a versenyekre, akik idén legalább három ellenőrzésen átestek, és meghallgatják a kötelező felvilágosító előadást, amelyen nemcsak tiltott szerekről esik szó, de az olimpián előforduló speciális mintavételi eljárás szabályairól is – magyarázta Molnár Zoltán, a MOB főtitkára. – Ráadásul mindenkinek alá kell írnia egy nyilatkozatot, hogy nem doppingolt, betartja a szabályokat, és ezért anyagi és erkölcsi felelősséget vállal. Ezt a dokumentumot ellenjegyeznie kell az illető sportoló orvosának, edzőjének és sportága vezetőjének is.

Tiszeker Ágnestől, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetőjétől megtudtuk, hogy Törököt tavaly május óta nem ellenőrizték, akkori vizsgálata negatív volt.

– Ijesztő, hogy hetvenvalahány nappal az olimpia előtt előfordulhat, hogy valaki nem tudja, tiltott szert szed. Az olimpián sem fog senkit érdekelni, hogy véletlenül doppingolt- e valaki, a pozitív eredmény az pozitív eredmény.

Ehhez azért egyetlen kiegészítés: ha Londonban bármely pólósunk megbukna – és esete egyedi maradna – csak ő maga kapna büntetést, a csapatot nem sújtaná semmilyen szankció.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek